KızlarBiliyor

Buzdolabı Neden Koku Yapar

Buzdolabı Neden Koku Yapar

Bir çok ev hanımının en çok şikayet ettiği konuların başında nedensiz yere buzdolabının yapmış olduğu kötü koku olmaktadır. Pekala Buzdolabı Neden Koku Yapar. Bir çok kişinin başına gelen buzdolabı kokusunun nedeni, bu koku ile başa çıkmanın yolları nelerdir. Buzdolabı Neden Koku Yapar, buna neden olan nedir? bu kokudan kesin olarak kurtulmanın yolu ve buzdolabındaki besinlere zarar vermeden koku gidermenin yöntemleri nelerdir.

Buzdolabından Gelen Kötü Kokunun Nedeni?

Yiyecek besinlerin saklanmasında kullanılan buzdolabı hayatın vazgeçilmezidir. Yaz ayı veya kış ayında yiyeceklerin belirli ısı değişimlerinden etkilenmemesi adına kullanılan buzdolabının hatalı kullanımı nedeni ile bir çok ev hanımı koku şikayeti ile karşı karşıya kalmaktadır. Tabi ki bunun tek nedeni hatalı kullanım olamaz buna etki eden bir çok neden sayılabilir. Fakat bayanlar için önemli olan ise bu kokudan hemen kurtulmak ve içindeki yiyeceklerin bu kokudan etkilenmemesi. Sağlıklı beslenme açısından da bu kokunun olumsuz etkileri bulunmak ile birlikte her buzdolabı açıldığında mutfağı saran bu koku maalesef bir çok kişiye büyük rahatsızlık vermektedir. Özellikle bayanların bu gibi durumlarda misafirlerinin yanında bu kokudan oldukça rahatsız oldukları ve utandıkları bilinmektedir. Sizde hem sağlığınız için hemde başkalarının sizin hakkında olumsuz düşünmesini istemediğiniz için bu sıkıntıdan kurtulmanın yolunu öğrenmek durumundasınız.

Buzdolabından gelen gelen kötü kokular karşısında bir çok bayan ne yapacağını bilememekte ve etrafından yardım aramaktadır. Bu konuda yetkili servislere başvuruda bulunan bayanların sayısı oldukça fazladır. Fakat teknik bir arıza dışında buzdolabında bulunan kokulardan kurtulmak isteyenler aşağıda belirttiğimiz yöntemleri kullanabilir ve bu kokudan hemen kurtulabilir.

Kokudan Kurtulmak İçin Sirke Kullanın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi buzdolabından koku geldiği zaman yapılacak en etkili ve basit yöntemlerin başında sirke ile temizlik gelmektedir. Buzdolabındaki yiyecekleri içinden çıkarın ve buzdolabınızın fişini çekin. yaklaşık olarak yarım saat kapısı açık olarak bırakılan buzdolabının iyice hava alması sağlandıktan ve eğer varsa buzlarının erimesi sağlandıktan sonra temizlik yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için sirke ile hazırlanmış bir temizlik suyu hazırlamalısınız. hazırladığınız bu sirkeli temizlik suyu ile buzdolabının içinin iyice temizleyin ve kurumasını bekleyin. Kurumaya bırakılan buzdolabının kapısını açık bırakın ve kurutma işlemi boyunca kapatmayın. Bu işlemi yaptıktan sonra buzdolabının fişini tekrar takın ve yiyeceklerinizi kontrol ederek buzdolabına yerleştirin. Açık olan herhangi bir şeyin buzdolabına konulmadığına dikkat edin ve kötü kokulardan kurtulun.

Buzdolabında Oluşan Kötü Kokulara Önlem Alın

Yukarıda belirttiğimiz önlemi kullandığınız halde hala istediğiniz sonucu alamadıysanız veya buzdolabındaki kokuların bir daha tekrarlamasından korkuyorsanız aşağıda belirttiğimiz yöntemleri aralıklarla deneyebilirsiniz. Belirtilen yöntemler ile oluşan kötü kokuları ortadan kaldırmak ile birlikte gelecekte bu tür sorunlar ile karşılaşma riskini de ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Buzdolabı kokusundan kurtulmak için karbonat kullanın: Etrafında bulunan kötü kokuyu içerisinde alan ve etrafa yayılmasını engelleyen karbonat bayanların en büyük yardımcı. açık bir kaba bir kaşık koyacağınız karbonat sayesinde kötü kokulardan kurtulabilir ve ileriye dönük bu tür sorunlar ile karşı karşıya kalmaktan kurtulabilirsiniz.
  • Türk Kahvesi İle Kokudan Kurtulun: Bayanların karbonat kadar etkili olduğunu belirttiği bir diğer yöntem ise Türk kahvesidir. Karbonat da olduğu gibi Türk kahvesinde de aynı özellik bulunmaktadır. Ayrıca aroması ile buzdolabına güzel bir esans katmış olacaksınız.
  • Çay Posası İle Buzdolabındaki Kokulardan Kurtulabilirsiniz: Buzdolabındaki kokuların giderilmesi adına deneyebileceğiniz bir başka basit bir yöntem de çay posası kullanmak olacaktır. Demlenen ve posası çöpe atılan çay bu konuda yardımcınız olabilir. Açık bir kaba süzülmüş çay posasını koyun ve bir gece buzdolabında bekletin. Bu sayede dolabınızdaki kötü kokulardan kurtulun.

Buzdolabı Neden Koku Yapar sorusuna verilen bu yöntemleri kullanarak kurtulabilirsiniz. Bunun ile birlikte buzdolabınızda yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanmanız halinde çözüm bulamıyorsanız nedeni farklı olabilir. Teknik bir arıza nedeni ile buzdolabınız bu kokuyu üretebilir. Bunun için en kısa sürede buzdolabınız için teknik servise başvurmanız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.