KızlarBiliyor

Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları

Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları

İnfaz koruma memuru (gardiyan) olmak isteyen bayanlarda aranan şartlar nelerdir? Kimler Bayan Gardiyan olmak için başvuruda bulunabilir. İnfaz koruma memurları ne kadar maaş alıyor. İnfaz koruma memuru olmak için KPSS den kaç puan almak gerekir. 2018 yılı İnfaz Koruma alımı ne zaman yapılacak. Sözleşmeli gardiyan alımları hakkında merak edilenler. Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları ve başvuru işlemleri hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Gardiyan Olmak İsteyen Bayanlar

Son yıllarda devlet memuru olmak isteyen bir çok bayan bu mesleği tercih etmeye başladı. Açılan yeni cezaevlerinde bayan infaz koruma memuru ihtiyacı ve bayanların devlet memuru olma istediği bu mesleğe olan ilgiyi artırmış durumda. Sizde üniformalı olarak çalışmak istiyorsanız bu mesleği tercih edebilirsiniz. Diğer devlet kurumlarında çalışan güvenlik güçlerine yakın olan bu meslek her geçen gün popülaritesini giderek artırmaktadır. Sizde üniformalı ve devlet güvenceli bir işe sahip olmak istiyorsanız bu iş için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu şartları taşımanız gerekmektedir.

İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Ne Yapılmalı

Herhangi bir devlet kadrosunda görev almak isteyenlerin bilindiği üzere mezun olduğu okul ile ilgili KPSS sınavına girme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu neden ile gardiyan olmak isteyenlerde bu sınava girmek zorundadır. Tabi ki bu mesleği yapmak isteyenlerin sadece bu sınavda iyi bir puan alması yeterli olmayacaktır. Bunun ile birlikte taşıması gereken belirli kriterler bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise boy ve kilo endeksi olarak dikkat çekmektedir. Diğer memurlukta kişilerin boyu ve kilosu önemli değilken bu meslek sahipleri için bu en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Bu neden ile boyu 160 cm’in altında olan bayanlar bu meslek için başvuruda bulunamazlar. Bunun ile birlikte Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları arasında mülakat uygulaması da bulunmaktadır. Bu neden ile bu işe girmek isteyenlerin Genel ve Özel Şartları aşağıda belirtilmiştir. Bu şartları taşıyanlar mülakata girmek için hak kazanacaklar ve mülakat sonucunda aldıkları puan ile KPSS puanlarının ortalamasına göre atamaları yapılacaktır.

İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Gerekli Olan Genel Şartlar

Bu şartlar herhangi bir devlet kurumunda görev almak isteyenler ile aynı şartları taşımaktadır. Bunların neler olduğunu hatırlatmak gerekirse;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması
 • Tam teşekküllü devlet hastanesinden alacakları sağlık raporunun olumlu olması
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilgili ilişkisi bulunmamak, askerliğini yapmış veyahut ertelemiş olmak
 • KPSS merkezi sınavından en az 70 puan ve üzerinde puan almış olmak
 • Yapılacak olan sınav başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olmak

İnfaz Koruma Memuru Olmak İçin Gerekli Olan Özel Şartlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi infaz ve koruma memuru olma isteyenlerin yukarıda belirttiğimiz genel şartların yanında aşağıda belirtilen özel şartları da taşıması gerekmektedir. Bu özel şartların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

 • En az Lise ve Dengi Okul mezunu olmak
 • 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşını bitirmemiş olmak
 • Erkeklerde en az 170 cm boyunda olmak
 • Bayanlarda en az 160 cm boyunda olmak
 • Boy uzunluğu ile kilo arasındaki fark 13’den fazla 17 ‘den az olmamalı

Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları yukarıda belirtildiği gibidir. Bu şartları yerine getiren ve taşıyanlar bu kadro için başvuruda bulunabilirler. Bunun ile birlikte bu değerlendirmeler sonucunda KPSS puanı en yüksek olandan aşağıya doğru başvuru sıralaması yapılmaktadır. Alımı yapılacak olan kadro sayısının 5 katı bu listeye göre mülakata çağrılarak son bir değerlendirilmeden geçirilmektedir. Bu mülakat uygulamasında alınan puan ile birlikte KPSS puanı ortalaması alınarak son bir liste hazırlanır ve puanı yüksek olandan itibaren kadro sayısınca alım gerçekleştirilir.

Bayan İnfaz Koruma Mülakat Soruları Nelerdir?

Son sınav uygulaması olan mülakat uygulamasında adayları belirlenen konulardan olmak üzere sorular sorulmaktadır. Bu sorular aşağıda belirtilen ders ve konulardan oluşmaktadır.

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (20 Puan)
 • Genel Kültür (20 Puan)
 • Bir Konuyu Kavrama ve İfade Etme Yeteneği (20 Puan)
 • İlgilinin Atanacağı Kadronun Gerektirdiği Mesleki Bilgiler (40 Puan)

İnfaz ve Koruma Memuru mülakatında yukarıda Belirtilen konulardan sorular sorulmaktadır. Bu mülakattan aldığınız puan + Kpss puanının ortalaması bu meslek için yaptığınız başvuruda tarafınıza verilen net puanı ortaya koyacaktır. Bayan İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları ve bu uygulama sınavından alacağınız puan ile bu mesleğe başlayabilirsiniz.

Bayan İnfaz Koruma Memuru Kaç Lire Maaş Alır

Bayan İnfaz Koruma Memuru Kaç Lire Maaş Alır?

Bilindiği üzere Devlet kadrosunda göreve başlayan erkek veya bayan arasında herhangi bir maaş farkı bulunmamaktadır. İnfaz koruma memurlarına verilen maaşlarda 657 Devlet Memuru Kanununa göre belirlenmektedir. Bilindiği üzere lise mezunu, bekar ve göreve yeni başlayan bir devlet memurunun maaşı ise en düşük 2.700 lira olarak belirtilmiştir. Sizde bu işe bu maaş ile başlayabilirsiniz. Bayan İnfaz Korumam Memuru Olmanın Şartları ile sizde yılın belli dönemlerinde açılan bu kadrolar için başvuruda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.