KızlarBiliyor

Cezaevi Katibi Nasıl Olunur

Cezaevi Katibi Nasıl Olunur

Devlet kadrosunda görev almak isteyenlerin tercih edebileceği kadrolardan birisi de cezaevi katipliğidir. Katiplik bilindiği üzere yazı yazma işi olarak bilinir. Pekala Cezaevi Katibi Ne İş Yapar? Kimler cezaevlerinde katip olarak başvuruda bulunabilir. Cezaevi Katibi Nasıl Olunur. Başvurular nereye yapılır. Bu kadroda görev almak isteyenlerin KPSS puanının kaç olması gerekir. Katip olmak için farklı bir sınav veya uygulama bulunur mu? Bilgisayar sınavında başarılı olmak adına kaç kelime yazmak gerekir. Cezaevi Katibi Nasıl Olunur ile ilgili tüm merak ettiklerinizi sizler için araştırdık.

Katip Ne İş Yapar

Bir devlet memuru kadrosu olan katiplik oldukça talep görmektedir. Özellikle bayanlar tarafından tercih edilse de erkeklerde bu işe ilgi göstermektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi yazı yazma işi olarak bilinen katiplik için bilgisayar bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Mezun olunan okul bu alan işin lise ve üzeri yeterli olmak ile birlikte genellikle meslek liselerinin bilgisayar bölümleri tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bunun ile birlikte yüksek okulların adalet bölümü ve bilgisayar mezunları da bu iş için başvuruda bulunmaktadır. Sizde cezaevi katibi olmak istiyorsanız en az lise mezunu olmanız ve en son yapılan KPSS sınavına girmiş olmanız gerekmektedir.

Bilgisayar ile ilgili yazışmaları yapmak katiplerin öncelikli işleri arasında bulunmaktadır. Bunun ile birlikte kurum tarafından verilen farklı işleri de yapabilirler. Fakat öncelikleri kurumlar arası yazışmaların yapılması evrak takibi olmaktadır. Masa başında yazı yazarak çalışma imkanına sahip olan Cezaevi Katibi olmak isteyenlerin aşağıda belirtilen şartları taşıması gerekir.

Katip Olmanın Şartları

Devlet bünyesinde memur olarak görev almak isteyen bilgisayar işletmeni belgesine sahip, iyi derecede on parmak yazı yazabilenler katip olabilir. Cezaevi Katibi Nasıl Olunur diye araştırma içerisinde olanların öncelikle KPSS sınavına girmiş olmaları gerekmektedir. En az 70 ve üzerinde puan alan adaylar bu kadro için açılan ilanlara başvuruda bulunabilirler. Az öncede belirttiğimiz gibi bu kadro için en az lise mezunu olmak yeterlidir. Fakat herhangi bir liseden mezun olanların Bilgisayar Sertifikası sahibi olmalı veya bu alanda eğitim veren bir okuldan mezun olmalıdır. Herhangi bir devlet memuru ilanına başvurmak istenilen genel şartlar bu kadro için de geçerli olacaktır. Yapılacak olan alımlarda KPSS barajını geçenler başvuru sırasına göre önce klavye sınavına alınırlar. Bu sınavda başarılı olanlar da ayrı bir sınav olan mülakat uygulamasına tabi tutulurlar. Bu sınav ve uygulamalardan başarılı olanlar bu kadro için uygun görünerek atamaları yapılır.

Klavye Sınavı Nasıl Yapılır

Yukarıda belirttiğimiz gibi Cezaevi Katibi Nasıl Olunur şartları arasında bulunan klavye sınavı oldukça önemlidir. İşinin gerektirdiği kriterlerden birisi olan on parmak yazı yazabilme yeteneğiniz sınanmaktadır. Önceden belirlenen metinler arasından seçilen A4 kağıdına yazılmış metinleri size verilen süre içerisinde eksiksiz ve doğru yazmanız gerekmektedir. Bu işlem için size ayrılan sür 3 dakikadır. Bu süre içerisinde sınavdan başarılı sayılmanız adına en az 90 kelimeyi doğru ve eksiksiz olarak yazmalısınız. Bu sayının altında yazanlar ise uygulama sınavında başarısız sayılmaktadır. Bu neden ile bu kadroda görev almak isteyenlerin yazı yazma konusunda kendisini geliştirmeli ve klavyeye bakmadan hızlı ve yanlışsız yazı yazabilmelidir. Sizde bu kadroya başvurmayı düşünüyorsanız hızlı yazı yazma kurslarına katılabilir ve hızlı yazma tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

Cezaevi Katipliği Başvurusu Nereye Yapılır

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar cezaevi kadrosunda görev almak için bağlı bulundukları adliyelere başvuruda bulunabilirler. Her yıl açılan katiplik başvuruları bağlı bulunulan adliyelerdeki Komisyonlar tarafından sınava tabi tutulurlar. Bu neden ile yayınlanan alımlar için adliyelerin yazı işleri müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Uygulama sınavı ve mülakat sınavları da bu komisyon tarafından yapılmaktadır. Cezaevi Katibi Nasıl Olunur araştırması yapanların Adalet Bakanlığı Memur alımlarını takip etmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.