KızlarBiliyor

Kısa Çalışma Ödeneği İçin Hesap Tanımlama İşlemi

Kısa Çalışma Ödeneği İçin Hesap Tanımlama İşlemi

Korona virüs nedeni ile çalışanların ve iş verenlerin mağdur olmamaları adına alınan bir takım tedbirler arasında kısa çalışma ödeneği de bulunmaktadır. Bu salgın nedeni ile bir çok iş yeri yarı zamanlı çalışma veya iş durdurma kararı almak zorunda kaldı. Bu tür durumlarda başta çalışanların zor durumda kalmamaları adına alacakları maaşın bir kısmı Devlet tarafından ödenecek. Belirlenen kısa çalışma ödeneği bilindiği üzere çalışanın günlük brüt kazancının % 60’ının Devlet tarafından ödenmesi anlamına gelmektedir. Yapılacak olan bu ödemenin ilk önce PTT üzerinden yapılması planlanmıştı. Fakat insanların bu konuda sıraya girmemesi ve oluşacak mağduriyetin ortadan kaldırılması adına hesaplarına yatırılacağı açıklandı. Bu karardan sonra Kısa Çalışma Ödeneği İçin Hesap Tanımlama İşlemi nasıl yapılacak. Kısa Çalışma Ödeneği İçin Hesap Tanımlama İşlemi nereden yapılacak vb. sorulara cevap aranmaya başlandı.

Kısa Çalışma Ödeneği Maaş Hesaplarına Yatacak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Devlet tarafından çalışanların ve iş verenlerin mağdur olmaması adına % 60 lık bir kısım Devlet tarafından yatırılacak. Kişinin aldığı maaş ile bağlantılı olarak hesaplanacak olan bu destek kişilerin maaş hesaplarına yatırılacak. Olası yakın temasın önlenmesi ve yoğun kalabalıkların oluşup virüsün daha fazla kişiye yayılmasını önlemek adına bu tür bir karar alındığı açıklandı. Bu konuda destekten yararlanacak olanların E-Devlet üzerinde tanımlı maaş hesapları olup olmadığı sorusunu ortaya çıkardı. Bu sorunu nasıl giderebilirsiniz. E-Devlet üzerinden maaş hesabı tanımlama nasıl yapılır.

E-Devlet Üzerinden Maaş Hesabı Tanımlama İşlemi

Kısa Çalışma Ödeneği İçin Hesap Tanımlama İşlemi yapabilmeniz için öncelikli olarak E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak sizden istenilen T.C. Kimlik numarası ve E-Devlet şifresini yazarak giriş tuşuna basmalısınız.

E-Devlet Üzerinden Maaş Hesabı Tanımlama İşlemi

Başarılı bir şekilde giriş yapıldıktan sonra ŞAHIS ÖDEMELERİ BANKA HESABI TANIMLAMA işlemi için ister sgk sekmesinden isterseniz yukarıda bulunan adama kutusundan ilgili sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Bu sayfada geçerli banka maaş hesap bilgisi olmayanlar için;

Geçmişte yaptığınız Banka Hesabı Tanımlama İşlemi Bulunmamaktadır yazısı çıkacaktır. Bu yazı ile karşılaşanlar ekranda bulunan YENİ HESAP TANIMLAMA sekmesine tıklamalıdır.

Kısa Çalışma Ödeneği İçin Hesap Tanımlama

Maaş hesabı tanımlama işini yapmak için çıkan ekrandan maaş aldığınız bankayı seçmeniz istenmektedir. Sizde hangi bankadan maaş alıyorsanız o bankayı seçerek SORGULA butonunu tıklayınız.

E-Devlet Kısa Çalışma Ödeneği

Belirtilen listeden maaş aldığınız bankayı seçip sorgulama yaptıktan sonra size ait banka hisap bilgileri ve IBAN numaraları ekrana gelecektir. Maaş aldığınız hesabı buradan seçerek E-Devlet Kısa Çalışma Ödeneği İçin Hesap Tanımlama İşlemini tamamlayabilirsiniz.

Yorumlar
  1. Bircan Dizin dedi ki:

    İstanbul şişli Mecidiyeköyde oturuyorum kiraciyim maddi sknti çok çekiyoruz evde ek iş arıyorum lütfen dönüş yaparsanız çok sevinirim 🙏🙏🙏

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.