KızlarBiliyor

Ağız Kanseri Nedir? Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağız Kanseri Nedir? Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağız içinde meydana gelen bu rahatsızlık erkeklerde bayanlara oranla 2 kat daha fazla görünmektedir. Özellikle alkol ve Sigara kullananlarda bu rahatsızlığın ortaya çıkma oranı %80 ile % 90 oranındadır. Bu neden ile bu rahatsızlığa yakalanmak istemiyorsanız Alkol ve Tütün ürünlerinden uzak durmalısınız. Tedavisi erken teşhis edilmesi kaydı ile 5 yıla kadar süren bu rahatsızlık hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ağız Kanseri Nedir? Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir? başlığı ile bu hastalık hakkında tüm merak edilenler aşağıda belirtilmiştir.

Ağız Kanseri Türleri Nelerdir?

İntraoral kanserler olarak bilinen ağız içi kanseri farklı yerlerde ve farklı şekillerde görünmektedir. Dil, ağız tabanı, damak, çene, yanak ve diş etleri bölümlerinde bu kanser türü çıkabilmektedir. Bu belirttiklerimiz ağız içinde çıkan kanser tümörleri bölgesi olmak ile birlikte boğaz, burun ve ağız çevresinde çıkan tümörler ağız içine etki yapabilir. Bu kanser türünün genetik yatkınlığı olmak ile birlikte tam olarak nedeni bilinmemekte ve en büyük etmenlerin yukarıda da belirttiğimiz gibi alkol ve tütün ürünlerine bağlı olduğu belirtilmektedir. Sizde bu rahatsızlık ile mücadele etmek istiyorsanız öncelikli olarak Alkol ve Sigara kullanımından uzak durmalısınız.

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahatsızlığın ilk dönemleri ağrısız olmak ile birlikte bir çok kişi tarafından pek önemsenmemektedir. Bu neden ile erken tanı ihtimali bu kanser türünde bazen çok az rastlanmaktadır. Bunun ile birlikte geç farkına varılması neticesinde lenf bezleri, gırtlak, akciğer ve kemik dokularına yayılabilirler. Bu neden ile bu tür rahatsızlıklarda erken tanının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın erken teşhis edilebilmesi adına Ağız Kanseri Belirtilerinin Neler olduğunu hatırlatmak istiyorum;

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir

  • Çiğneme veya yutma güçlüğü çekmek
  • Boğazda takılma hissi
  • Dil ve Çene hareketlerinde zorlanma
  • Boyun bölgesinde şişlik
  • Ağız içinde uzun süre geçmeyen ve kanayan yara
  • Ağız içerisinde kabarık ve tahriş olmuş bölgeler
  • Ağız içinde beyaz veya kırmızı renkli alanlar
  • Ağızda his kaybı veya uyuşukluk hissi
  • Ses değişikliği veya yutkunma güçlüğü
  • Alt ve üst çenede meydana gelen şişlikler

Ağız Kanseri Riskini Azaltan Etkenler

Kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılacak olan muayene sonucunda tümörün boyutu ve evresi saptanır. Ayrıca oluşan tümörün yayılım içerisinde olup olmadığına bakılarak belirli bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu rahatsızlıkta kişiye özel tedavi yöntemi uygulanabildiğinden herkes için tak bir tedavi yönteminden bahsedemeyiz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu rahatsızlığı erken teşhis ederek kısa sürede olumlu sonuç alınması mümkün. Sizde yukarıda belirttiğimiz nedenleri kendinizde kontrol edebilir veya rutin sağlık kontrolü yaptırarak bu tür rahatsızlıklar için erken önlem alabilirsiniz. Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkla mücadele etmek isteyenlerin meyve ve sebze tüketimini artırmaları tavsiye edilmektedir. Tütün ve alkolün her türlüsünden uzak durmak Ağız Kanseri Belirtilerinden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.