KızlarBiliyor

Engellilere İŞKUR Hibe Destekleri

Engellilere İŞKUR Hibe Destekleri

Engellilere iş kurmak için verilen Devlet destekleri. Hibe kredi alarak iş kurmak isteyen engelliler hangi kuruma başvuruda bulunabilir. Engellilere İŞKUR Hibe Destekleri 2019 yılında verilmeye devam ediliyor. Sizde verilen bu destekler ile kendi işinizi kurabilir ve iş yeri sahibi olabilirsiniz. Engelli vatandaşlarımızın kendi yaları üzerinde durmaları ve başka engellilere iş imkanı sunmaları adına verilen destekler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler. Verilen hibe (geri ödemesiz destek) ve faizsiz kredi destekleri ile sizde hayalinizdeki iş yerine kavuşabilirsiniz.

İşkur Engelli Girişimci Desteği

Engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmaları adına İŞKUR ve Kosgeb işbirliği ile geliştirilen Engelli Girişimci Desteği programı ile hibe alma imkanına sahipler. Yapılın girişimcilik eğitimlerine katılan engelli vatandaşlarımız desteklenen sektörler arasında belirlenen işleri yapmak için başvuruda bulunanlara 50 bin lira iş yeri açma hibesi verilmekte. Sizde yapmak istediğiniz iş için gerekli olan sermaye desteğini bu hibeler ile karşılayabilirsiniz. Bunun ile birlikte bu hibe imkanından yararlananlara özel 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. İsteğe bağlı olarak verilen bu faizsiz kredi ile birlikte toplam destek 150 bin lirayı bulmakta.

Engelliye İş Kurmak İçin Hibe Şartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Engellilere İŞKUR Hibe Destekleri ile iş karmak isteyenlerin taşıması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartların neler olduğu aşağıda belirtilmiştir. Şartları taşıyan engelliler bağlı bulundukları İşkur merkezlerine giderek bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
  • Kendi üzerine aktif bir iş yerinin bulunmaması
  • Geçmiş yıllarda verilen bu desteklerden yararlanmamış olmak
  • Yetkili devlet kurumlarından alınmış engellilik oranını belirten sağlık raporuna sahip olmak

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan engelliler verilen hibe desteklerinden yararlanmak adına başvuruda bulunabilir. Yapılan başvurular yetkililer tarafından incelenerek bu imkandan yararlanıp yararlanmayacağı belirlenir.

Engellilere 50 Bin Lira Hibe

Yukarıda da belirttiğimiz gibi engelli bireylerin kendi işlerini kurmaları adına 50 bin lira hibe alma imkanı bulunmaktadır. bu imkandan yararlanmak adına başvuru kabul edilenlere 3 farklı yöntem ve türden ödenen bu hibenin nasıl verildiği ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek gerekirse;

  • Yeni açılacak olan işletmenin kuruluş dönemindeki masraflarını karşılamak adına verilen ilk  hibe miktarı 3 bin liradır. Bu hibeyi açılacak olan iş yerinin ruhsat, izin, onay ve sigorta gibi giderlerinde harcamanız gerekmektedir.
  • Engelli hibe sözleşmesi imzalandıktan sonra iş yeri sahibinin kira, su faturası, elektrik faturası, yakıt giderleri ve iletişim masraflarını karşılaması adına 11 bin liralık verilen ikinci hibe paketidir. Bu miktar 12 ay boyunca az önce belirttiğimiz kalemlerin %60 ını geçmemek kaydıyla aylık olarak ödenir.
  • Yapmak istediğiniz iş için gerekli olan makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım, sarf malzemeler ve ofis malzemelerinin temin edilebilmesi adına verilen 3. hibe desteğidir. Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca alabileceğiniz bu hibenin miktarı ise 36 bin lira olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi 3 + 11 + 36 = 50 Bin Liralık hibe 3 farklı şekilde verilmektedir. Sizde belirtilen şartlarda verilen bu imkandan yararlanarak kendi işinizi kurmak için gerekli finansal desteği alabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Engelliye Kredi Veren Bankalar

Engellilere İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar

Engelli vatandaşlarımıza Engellilere İŞKUR Hibe Destekleri imkanlarının dışında düşük faiz oranı ile iş kurmalarına imkan veren krediler de bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz imkandan yararlanmak için şartları tutmayan veya kurmak istedikleri için daha fazla sermayeye ihtiyaç duyanlar istemeleri halinde Bankalardan Engellilere İş Kurma Kredisi kullanabilirler. Başta Halkbankası ve Ziraat Bankası gibi Devlet bankalarının yanında bir çok özel banka da bu kredi imkanını sunmaktadır. Düşük faiz oranı ve uzun vade imkanı ile sizde yapmak istediğiniz iş için gerekli olan finansal desteği temin edebilir ve hayalini kurduğunuz işi yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.