KızlarBiliyor

Engellilere Verilen Yardımlar ve Devlet Destekleri

Engellilere Verilen Yardımlar ve Devlet Destekleri

Engelli vatandaşlarımızın engel oranı ve engel durumuna göre birbirinden farklı destekler verilmektedir.Sosyal Devlet anlayışı içerisinde maaş desteğinin yanında iş kurmak için destek, eğitim ve gıda desteği gibi bir çok alanda destek verilmektedir. Engellilere verilen destek destekleri olarak bilinen bu imkanlardan yararlanmak için ne yapılmalı? Kimler muhtaç engelli olarak değerlendirilir? Evde bakım maaşı nasıl bağlanır? Engelli çocuklara verilen tüm destekler ve imkanlar. Engellilere Verilen Yardımlar ve Devlet Destekleri hakkında tüm merak ettiklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Engellilere Muhtaç Aylığı Bağlanması

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaları adına birbirinden farklı destekler verilmektedir. Bu desteklerden biri olan engelli muhtaç aylığı verilmeye devam ediliyor. 27010 sayılı resmi gazetede yayınlanan Vakıflar Yönetmeliği kapsamında yardım verilmektedir. 18 yaşının altındaki % 40 üzerinde sağlık raporu bulunanlara belirli şartları taşımaları halinde aylık bağlanmaktadır. Verilen engelli muhtaç aylığı almak için taşınması gereken şartların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

 • Başvuru sahibinin herhangi bir geliri veya aylığının bulunmaması
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Başvuru sahibinin kanunen bakım altına alınmamış olması gerekir
 • Başvuru sahibinin gelir getirici taşınır veya taşınmaz mal varlığına sahip olmaması gerekir

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan engelli 18 yaş altı vatandaşlarımız bu destek ödemesinden yararlanmak adına başvuruda bulunması gerekmektedir.

Engellilere Evde Bakım Desteği

Kendi bakımını üstlenemeyecek durumda olan engellilere evlerinde bakılması şartı ile verilen bir destektir. Engelli oranı % 50 ve üzerinde sağlık raporu olan kendi ihtiyacını giderme konusunda birisinin desteğine ihtiyaç duyanlara bu destek verilmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmamaktadır. Burada bakılan veya hesaplanan kişinin gelir durumudur. Hane içerisindeki kişi sayısı ve gelir miktarı ortalaması alınmaktadır. Aile içerisindeki gelirin kişi başına asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması durumunda bu destek verilmektedir.

Engellilere Verilen Yardımlar ve Devlet Destekleri sadece verilen maaş veya para desteği ile sınırlı değildir. Verilen destekler vergi indirimi, fatura indirimi, ulaşım indirimi, eğitim yardımı, iş kurmak isteyenlere hibe yardımı vb. yardımlar da bulunmaktadır. Şimdi Engelli bireylere verilen diğer haklar ve indirimlerden bahsetmek istiyorum.

Engellilere Sağlanan İndirim Hakları

Engellilerin diğer vatandaşlara göre bir çok alanda indirim hakkı bulunmaktadır. Engelli kimlik kartı sahibi olanların bir çok ulaşım alanında indirimli bilet alma hakkı bulunmaktadır. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından verilen desteklerden de yararlanma imkanı tanınmaktadır. Öncelikli olarak engelli kişilerin ulaşım indirimlerinin neler olduğu hakkında bilgi vermek istiyorum;

Engellilerin Ulaşım İndirimleri

Engellilerin ulaşım giderleri belirli oranda indirimli veya tamamen ücretsiz olabilmektedir. TCDD engelli kimlik kartına sahip % 40 ve üzerinde engeli bulunan engellilerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ayrıca % 50 ve üzerinde raporu olan ve refakatçi talebinde bulunan engellilerin refakatçileri de ücretsiz bir şekilde bilet temin edebilir. Belediye sınırları içerisindeki toplu taşıma araçlarından da engelli kimlik kartına sahip olan kişiler ücretsiz yararlanabilir.

Şehirler arası yolculuk yapacak olan engellilere otobüs firmalarının bir çoğu tarafından % 30 indirim uygulanmaktadır. Bunun ile birlikte uçak ile seyahat edecek olan % 40 ve üzerinde sağlık raporu olanlara % 20 indirim yapılmaktadır.

Engellilere Sağlanan Vergi İndirimleri

Engellilere Verilen Yardımlar ve Devlet Destekleri kapsamında sağlanan desteklerden bir diğeri de vergi indirimleridir. Araç alımından konut vergisine kadar bir çok alanda engellilerden vergi alınmamakta veya daha az vergi alınmaktadır. Bu konuda en çok kullanılan Engelli Araç Alımında ÖTV indirimidir.

Engel oranı % 90 ve üzerinde olanların ihtiyaçlarını gidermek adına alacakları araçlarda ÖTV vergisi alınmamaktadır. Engelli vatandaşla uygulanan bu vergi indirimi ile alacakları araçları 5 yıl içerisinde satmamaları gerekmektedir. İstemeleri halinde yine 5 yılda bir bu imkandan yararlanmaları sağlanır.

Bin diğer araç alımında uygulanan ayrıcalık da ithal araç alımlarında uygulanan gümrük vergisi muafiyeti olarak bilinir. Engellilerin kullanımına uygun özel olarak geliştirilen araçların ithal edilmesi durumunda uygulanan gümrük vergisi alınmamaktadır.

Engellilere sağlanan vergi indirimlerinden bir diğeri de Engelli Emlak Vergisi Muafiyeti olarak dikkat çeker. 200 metre kareyi geçmeyen ve engelli kişi için tek mesken olarak bildirebileceği konutlar için emlak vergisi alınmamaktadır. Emlak vergisi indiriminden yararlanmak isteyen engellilerin alacakları bu konutta ikamet etmeleri gerekmektedir. Ayrıca bu konutlar için engelli kimlik kartları ile birlikte belediyeye başvuruda bulunarak bu indirimden yararlanmak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir.

Engellilere Memur Olma Hakkı

Engelli vatandaşlarımızın kendi ayakları üzerinde durmaları ve hayatlarını devam ettirmeleri adına iş imkanları da verilmektedir. Özel sektörde de uygulanan bu sistem Devlet Memuru olmak isteyen engelliler için de geçerlidir. Devlet kadrosunda görev alan memur sayısının en az % 3 ünün engelli bireylerden oluşması gerekmektedir. Bu neden ile Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) bulunmaktadır. En az lise ve dengi bir okul mezunu olanlar bu sınavlara girerek alım yapılacak kadrolar için başvuruda bulunabilirler. 2 yılda bir yapılan bu sınavlar ile lise, ön lisans ve lisans mezunları engelli devlet memuru olabilmek için en az 70 ve üzerinde puan almalıdır. Boş olan kadrolar için yapılan başvuralar sonucunda engelliler devlet memuru olma imkanına kavuşabilirler.

Engellilere İş Kurmak İçin Verilen Destekler

Kendi işini kurmak ve ticari faaliyette bulunmak isteyen engellilere bir çok destek paketi hayata geçirildi. Engelsiz Girişimcilik Destekleri bu alanda en çok bilinen ve en çok başvuruda bulunan destektir. Özellikle Kosgeb Engelli Girişimcilik Desteği ile binlerce engelli kendi işini kurmak adına hibe ve faizsiz kredi desteği aldı. Kendi işini kurmak isteyen engellilerin % 40 ve üzerinde bir engelli oranına sahip olması yanında aşağıda belirtilen şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartları taşıyanlar Kosgeb tarafından verilen engelli iş kurma hibesi kapsamında 50 bin liraya kadar geri ödemesiz destek alabilir. Bunun ile birlikte faizsiz işletme destek kredisi imkanından yararlanabilir. Kosgeb Engelli Hibe Başvuru yapmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar;

 • Başvuru sahibinin en az % 40 ve üzerinde engelli raporunun bulunması
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması
 • Kosgeb uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmış olmak ve girişimcilik belgesine sahip olmak
 • Kosgeb girişimcilik sistemine kayıtlı olmak
 • Yapılacak olan işin kosgeb desteklenen gruplar arasında bulunması

İşkur Engelli Girişimci Destekleri

Engellilere Verilen Yardımlar ve Devlet Destekleri arasında en önemli destekten birisi de İŞKUR tarafından sağlanmaktadır. Engellilerin kendi iş yerini açması ve ticari faaliyette bulunmaları için 65 bin liralık bir hibe desteği bulunmaktadır. Verilen bu hibe desteği tamamen geri ödemesi olarak verildiğinden oldukça büyük ilgi görmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerde aranan şartların neler olduğunu kısaca sıralamak gerekirse;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Başvuru sahibinin en az % 40 ve üzerinde engelli raporunun olması
 • Yapılacak iş ile ilgili ustalık belgesine sahip olunması
 • Başvuru sahibinin herhangi bir kurumdan emekli olmamış ve hali hazırda sigortalı olarak çalışmıyor olması gerekir
 • Başvuru sahibinin adına açılmış bir icra dosyasının bulunmaması gerekir
 • Yapılacak olan iş ile ilgili bir iş planının hazırlanmış ve Kosgeb birimi tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.