KızlarBiliyor

Çay Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu

Genel
Çay Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu

Evinizde çay dökülmesi hemen hemen bütün bayanların başına gelmiştir. İstenmedik bu durum karşısında ne yapacağımızı bilemeyiz. Kulaktan duyma fikirler ile dökülen çayın leke bırakmaması için uğraşırız. Bazen bu yanlış bilgiler nedeni ile çayın döküldüğü yeri daha kötü bir hale getirebilirsiniz. Bunun için çay döküldüğünde ne yapılmalı? Çay ne ile temizlenmeli? Kimyasal deterjan kullanmadan çay lekesi temizlenir mi? Çay Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu nedir? soruları karşısında ne yapacağını bilemeyenlere evinizde herhangi bir leke çıkartıcı kullanmadan bu lekelerden kurtulmanın yolunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Halıya Dökülen Çay Nasıl Temizlenmeli

Gelen misafirlerine çay ikram ederken halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkarılır. Bir çok ev hanımının başına gelen bu olay karşısında üzülmenize gerek yok. Çay Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu sayesinde sizde dökülen çay lekelerinden zahmetsizce kurtulabilirsiniz. Bu konuda sizlere bir çok bayanın bilmediği ve çok etkili olan 3 yöntemden bahsetmek istiyorum. Sizde aşağıda belirttiğimiz bu yöntemlerden istediğinizi kullanarak çay lekelerini dert etmeyeceksiniz. Halıdan veya herhangi bir kumaştan çay lekesini zahmetsizce çıkarmanıza yardımcı olacak bu yöntemleri belirtmeden önce kısa bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Son zamanlarda her türlü lekeyi çıkaracağı iddia edilen onlarca kimyasal ürün pazarlanmaktadır. Maalesef binlerce ev hanımı da bu ürünlerin zararlı mı değil mi araştırmasını yapmadan alıp kullandığını bilmekteyiz. Malumunuz bu ürünlerin içerisinde bulunan kimyasallar size ve çocuklarınıza büyük zararlar verebilmektedir. Bunun için lütfen bu tür ürünleri kullanmadan önce içeriğini ve zararlarını muhakkak araştırınız.

Makine Parlatıcısı İle Çay Lekesi Çıkartma

Halıya veya koltuklarınıza dökülen şekerli veya şekersiz çay lekelerini çıkartmak adına bulaşık makinelerinde kullanılan parlatıcıları kullanabilirsiniz. Mutfağımızda kullandığımız malzemelerin daha parlak olması ve aşınmaması için kullanılan parlatıcılar çay lekelerini çıkartmada son derece etkilidir. Uygulaması da çok kolay olan parlatıcılı çay çıkarma yöntemi ile dökülen çaylar için üzülmenize gerek kalmamaktadır. Çay dökülen bölgeye bir miktar parlatıcı dökün ve beş dakika bekleyin. sonrasında temiz bir bez ile bu bölgeyi ovalamadan silin. Daha sonra temiz su ile bu bölgeyi durulayın. Bu basit yöntem sayesinde 10 dakika da çay lekelerinden kurtulun.

Çay Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu

Çay Lekesi İçin Limon

Halıya dökülen çay lekelerini çıkartmak için çok kolay yöntemlerden bir tanesi de lekenin bulunduğu bölgeyi limon ile temizlemektir. Çok basit olan bu yöntem sayesinde 5 dakika içerisinde çay lekelerinden kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken çok kolay. Çayın döküldüğü bölgeye ikiye böldüğünüz limonu sıkarak hafif bir şekilde limon kabuğu ile ovun. Bir müddet bekledikten sonra temiz su ile durulayın ve Çay Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu olan limon sayesinde çay lekelerinden kurtulun.

Elma Sirkesi İle Çay Lekesi Temizleme

Çay lekelerinden kurtulmanın bir  diğer yolu ise sirke ve tuz ile elde edeceğiniz karışımdır. Özellikle halıya dökülen çay lekelerinde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Yarım fincan beyaz sirkeye 2 yemek kaşığı tuzu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı çay dökülen yerin üzerine iyice yedirerek sürün ve kuruması için 5 dakika bekleyin. Kuruyan bölgeyi önce ovalayarak sonrasında ise su ile durulayarak temizleyin. En çok kullanılan ve tavsiye edilen Çay Lekesini Çıkarmanın Pratik Yolu sayesinde bu lekelerden kurtulun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.