KızlarBiliyor

Coronadan Dolayı Banka Sicil Affı

Coronadan Dolayı Banka Sicil Affı

Ülkemizde etkisini sürdüren corona virüsü nedeni ile alınan ekonomik tedbirler kapsamında her gün bir yeni gelişme yaşanıyor. Corona nedeniyle kredi ve kredi kartı borçlarının ötelenmesinden sonra sicil affı gündeme geldi. Bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi görüşmelerinde sicil affının da getirileceği belirtilmekte. Coronadan Dolayı Banka Sicil Affı ve karşılıksız çek nedeni ile alınan cezada değişiklik yapılması ile ilgili görüşmeler yapılacak.

Kara Listede Olanlara Sicil Affı Geliyor

TBMM Genel kurulunda görüşülecek olan ekonomik alanda yeni düzenlemeler kapsamında bir takıl değişikliklere gidilecek. Dünya genelinde corona virisü nedeni ile ekonomik anlamda yaşanan sıkıntıların minimuma indirilmesi adına adımlar bir bir atılıyor. Son olarak ticari ve bireysel kredi, kredi kartı ve nakit avans ödemeleri için öteleme kararı alındı. Bir çok banka kendi bünyesindeki müşterileri için belirtilen krediler için öteleme, yeni kredi paketi gibi bir takım önlemler aldı. Özellikle ticari faaliyette bulunan işletmelerin işçi çıkartmamaları şartı ile bir çok imkandan yararlanması sağlanacaktır. Ayrıca bu dönemde işsiz kalan  vatandaşların ödemelerde sıkıntı yaşamamaları adına kredi taksit öteleme ve yeni kredi imkanlarından yararlanmaları sağlanacaktır.

Bu dönemde yukarıda sağlanan yeni ekonomik tedbirlere ilave olarak  Sicil Affı teklif edileceği belirtilmektedir. Bilindiği üzere geçtiğimiz dönemlerde banka ödemelerinde sıkıntı yaşayan ticari veya bireysel müşteriler kara listeye alınmış ve bankalardan kredi kullanmalarının önüne geçilmiştir. Bu gibi durum ile karşı karşıya kalanların da bu sıkıntılı dönemde finansal sıkıntıları için bankalardan kredi kullanmalarının önünün açılacağı tahmin edilmektedir. Bir kaç gün içerisinde yapılması beklenen bu görüşmelerde ayrıca sahte ve karşılıksız çek nedeni ile ceza alanlar hakkında bir düzenlemenin yapılması da beklenmektedir.

Karşılıksız veya Ödenmeyen Çek Cezalarına Af

Görüşülmesi beklenen kanun teklifinde karşılıksız çek veya ödenmeyen çekler ile ilgili ceza alanları kapsıyor. Herhangi bir nedenden dolayı zamanında ödenmeyen veya karşılığı olmayan çekler ile ilgili ceza alanlara ödeme imkanı tanınacak. Bu gibi durumda olanlara borcunu ödemeleri için 3 yıl süre verilecek. Verilecek olan bu süre içerisinde borcunu ödemeyenler için hapis cezası tekrar gündeme gelecek. Borcunu ödemek isteyenler borcun toplamının % 10 unu hemen ödeyecek geri kalan borcu ise 3 yıl içerisinde belirlenen taksit günlerinde ödemesi gerekmektedir. Yapılacak olan bu düzenlemede belirtilen 3 yıllık süre sonunda borcunun tamamını ödemeyenler için tekrar hapis cezası ile karşı karşıya kalması anlamına gelecek.

Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak

Coronadan Dolayı Banka Sicil Affı görüşmelerinin bir kaç gün içerisinde yapılması beklenmektedir. Yapılacak olan görüşmelerde olumlu sonuç çıkması halinde sizlere sitemiz üzerinden bilgi verilecektir. Görüşme sonucunda sicil affının hayata geçirilmesi ise bu ayın sonuna kadar hayata geçirileceğini tahmin etmekteyiz. Sicil affı teklifi  kabul edildikten sonra isteyenler bankalardan kredi kullanmak veya kredi kartı almak için başvuruda bulunabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.