KızlarBiliyor

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Eşlerin farklı nedenlerden dolayı boşanmaya karar vermeleri halinde bunu adli makamlara bildirmesi gerekmektedir. Şiddetli geçimsizlik, Aldatma ve ortak konutu terk etme en çok boşanma sebebi olarak dikkat çeker. Eşlerin geçinmekte sıkıntı yaşadığı ve boşanmalarının daha mantıkla olduğunu düşünmeleri durumunda Aile Mahkemesine başvuruda bulunması gerekmektedir. anlaşmalı boşanma ve Çekişmeli boşanma olarak boşanma davaları iki başlıkta değerlendirilmektedir. Boşanma Davası Nasıl Açılır ve boşanma masrafı ne kadar diye araştırma yapanlar için ayrıntılar aşağıda verilmiştir.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Yukarıda da belirttiğimiz gibi boşanmak isteyen çiftler bu durumu iki yönlü uygulayabilirler. eşlerin boşanma konusunda hem fikir olmaları halinde işler çok daha hızlı ve kolay olmaktadır. Belirttiğimiz nedenlerden veya daha farklı nedenlerden dolayı boşanmak isteyen çiftler herhangi bir adliyeye giderek anlaşmalı boşanma işlemlerini başlatabilirler. Anlaşmalı boşanma işlemi yapacaklar için en önemli olay Anlaşmalı Boşanma Protokolünü imzalamak olacaktır. Bu tür boşanma talepleri mahkeme tarafından kısa süre içerisinde bir tarihte görülmek üzere gün belirler. Diğer boşanma türünde olduğu gibi taraflara mahkeme tebligat gönderme veya cevap talep etme gibi durumlar ile ilgilenmez. En kısa sürede olayın sonuca bağlanası için mahkeme günü verilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davasına göre çok daha uzun ve zahmetli olabilir. Taraflardan birisinin boşanmak istemesi, diğerinin boşanmak istememesi gibi durumlar en çok bu tür davalarda görülmektedir. Boşanmaya esas nedenlerden herhangi biri nedeni ile bir tarafın açtığı davanın sonuçlanması bir kaç yılı bulabilmek ile birlikte ortalama 1,5 yıl ile 3 yıl arasında sonuçlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davası açacak olan bir kişi aşağıda belirttiğimiz evrelerden geçecektir. Boşanma davasında eğer karşılıklı bir boşanma talebi yoksa işleyiş şu şekilde sürecektir;

 • Taraflara tebligat yapılması
 • Ön inceleme duruşması
 • İnceleme duruşması
 • Tanıkların dinlenmesi
 • Delillerin toplanması
 • Başka kurumlardan istenecek evraklar

Yukarıda belirtilen işlemlerin tamamlanması bir kaç yılı bulabileceğinden boşanma talebinde bulunan kişinin bunları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Boşanma Davası Açma Ücreti Ne Kadar

Boşanmak için yapılacak başvurunun ardından dosyanın bir üst mahkemeye gidip gitmemesi, Bilirkişi talep edilip edilmemesi gibi nedenlere göre farklılık gösterebilir. Fakat özellikle anlaşmalı boşanma davaları bu gibi durumlara sebebiyet vermediğinden dolayı daha düşük ücretlidir. Normal şartlarda boşanmak için boşanma davası harç masrafları 300 TL ile 500 TL arasındadır. Az öncede belirttiğimiz gibi mahkemenin farklı talepleri olması halinde bu ücret daha fazla olabilmektedir.

Boşanmaya Neden Olan Olaylar

Eşlerin belirli soranlar karşısında boşanma taleplerinin olabileceği medeni kanun ile belirlenmiştir. aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı eşler anlaşarak veya tek taraflı olarak boşanma davası açabilirler. Boşanma davası açacak olanlar istemeleri halinde avukat tutabilir veya işlemlerini kendileri halledebilirler. Medeni kanunda belirtilen boşanma davası açma sebepleri ;

 • Zina
 • Terk
 • Suç işleme ve haysiyetsiz yaşama
 • Evlilik birliğinin sarsılması
 • Hayata kast
 • Kötü ve onur kırıcı davranış
 • Akıl sağlığı

Boşanma Davasında Nafaka ve Tazminat Talebi

Boşanma Davası Nasıl Açılır diye araştıranların merak ettiği konulardan birisi de nafaka ve tazminat olayıdır. Boşanma talebinde bulunanın kusuru diğerine göre çok daha fazla olmaması durumunda nafaka talep etme hakkı bulunmaktadır. Mevcut durumu veya beklenen menfaatin boşanma nedeni ile zarar görmesi halinde kusursuz taraf kusurlu taraftan veya daha az kusurlu taraf kusurlu taraftan maddi tazminat talebinde bulunabilir. Boşanan eşler maddi ve manevi tazminat talebinin boşanma davası ile aynı anda açabilecekleri gibi boşanma davasının kesinleşmesinden en geç 1 yıla kadar süre içerisinde de tazminat davası açabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.