KızlarBiliyor

Maddi Sıkıntıdan Kurtulmanın Yolu Nedir

Maddi Sıkıntıdan Kurtulmanın Yolu Nedir

Birçok insan ay sonunu getirmekten bunalmış, borçlar ile başı derde girmiş ve hayattan tat alamaz duruma gelmiş durumda. Bazen ne yaparsak yapalım maddi anlamda bir türlü istediğimiz rahatlığa kavuşamıyoruz. Acaba nerede yanlış yaptığımızı merak edip bir türlü cevap bulamıyoruz. Bazıları bu durmadan kurtulmak için farklı farklı dualar okumakta bazıları ise çok daha farklı uygulamalara başvurmaktadır. Maddi Sıkıntıdan Kurtulmanın Yolu Nedir sorusuna verilecek cevapları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Neden Sürekli Maddi Sıkıntı Çekiyorum?

Kendimiz olabileceğimiz gibi bazen de etrafımızda maddi anlamda sıkıntıda olanları görmek mümkün. Sıkıntıları süreklilik arz edenler ise bir çok kişinin dikkatinden kaçmaz. Basen de bu kişiler hakkında çok farklı düşüncelere kapılabiliriz. Bunun nedenlerini kendimizce belirler hatta çok abartılı konularda düşüncelere kapılabiliriz. İstisnai durumlar (kaza, hastalık, felaket veya iflas) dışında maddi durumu sürekli olarak bozuk olanların ise muhakkak bir noktada yapmış olduğu yanlışlıklar olmaktadır. Bunlar işin içerisinden bakıldığı zaman gözükmeyebilir fakat objektif düşünüldüğünde muhakkak farkedilir.

Az önce belirttiğimiz nedenler dışında sürekli olarak maddi sıkıntılar çekiyorsanız bunları belirlemek ve önlem almak zorundayız. Bu nedenlerin en yaygın olanları; kredi veya kredi kartı kullanımında gerekli özen ve dikkatin sağlanmaması ilk sırayı almaktadır. Ülke geneline bakıldığı zaman kredi kartı borcu olanların oranı % 90 civarında gösterilmektedir. Bunlarında yaklaşık olarak % 65 i kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyebilmektedir. Buda her geçen gün daha fazla faiz ödemek ile karşı karşıya kaldığımızın bir kanıtıdır. Bunun ile birlikte gereksiz yapılan harcamalar bu borçlara eklendiğinde maalesef bunun altından kalkma konusunda sıkıntı yaşamamıza sebep olur. Biriken kredi kartı borçlarını ödeme konusunda alınan maaşın yetersiz kalması durumunda ise vatandaşlarımızın en sık yaptığı yöntem kredi kullanarak bu borcu kapatma teşebbüsüdür.

Krediler Nedeni İle Maddi Sıkıntı Çekmek

Bankalardan faiz oranına bakılmadan mecburiyet karşısında kullanılan kredi kartı borcunu kapama kredileri nedeni ile fazladan faiz ödemek zorunda kalınıyor. Kredi kartının geciken ödemeleri nedeni ile ödenmesi gereken faiz ile bu kredinin faizi yüklendiğinde ise ortaya müthiş bir faiz boru çıkar. Fakat maddi sıkıntıdan kurtulmak isteyenlerin bir çoğu buna razı olmak durumdadır. Asıl sorun da bu kredi çekildikten sonra yapılan yanlışların devam edilmesi ise maksimum seviyelere çıkabiliyor

. Harcamalarda yapılan düzensizlik, gereksiz harcama, hesaplanmayan giderlere birde kredi taksitleri eklenmiş durumda. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalanların bir süre boyunca kesinlikle kredi kartından uzak durması gerekmekte. Amam maalesef bir çok kişi bu hataya tekrar düşmekte ve ihtiyaçlarını ertelemek yerine kredi kartı ile alışveriş yapmaya devam etmekte. Kullanılan kredi kartı ödemesi ve kullanılan kredi taksitlere ödeme noktasında tekrar sıkıntılı dönemler yüz gösterecektir. Bu durum yine içinden çıkılmaz bir hale dönüşecek ve insanlar tekrar bankalara koşacak. Bu sefer biriken borçlar nedeni ile daha yüksek miktarlarda kredi kullanılarak aynı olay başa sarılacaktır. Bu gibi nedenler ile karşı karşıya kalmamak için veya bu durumda olanların yapması gereken bir kaç yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Parasal Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı sıkıntı çekenlerin bu durumdan kurtulmak için yapabileceği bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunların neler olduğu aslında genellikle bilinmek ile birlikte maalesef uygulanmamaktadır. Özellikle atalarımızın dediği gibi borcu borç ile kapatmak kesin değil geçici bir çözümdür. Bunun bankalardan kredi kullanmama ihtimaliniz varsa bunları muhakkak devreye sokmalısınız. Bunun ile birlikte harcamalara kesinlikle düzen getirilmeli maddi sıkıntılar düzeltilene kadar sabırlı olunmalıdır. Özellikle tatil ve eğlence türünde yapılan harcamalar minimum seviyelere çekilmelidir. İhtiyaç dışındaki harcamalar yapılırken iki defa düşünülmelidir. Yapma imkanı olanların ekstra gelir getirici uğraşlara yönelmesi tek maaşlı ailelerin birlikte çalışmaya başlaması tavsiye edilir. Herhangi bir iş yerinde çalışmayan ev hanımlarının ise para kazanmak adına evlerinde ek iş yapmaları bu noktada en çok uygulanandır. Sizde maddi sıkıntı yaşıyorsanız evde çalışarak ek gelir elde edebilir ve eşinize destek olabilirsiniz.

Maddi Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Dua Etmek

Bazı vatandaşlarımız ise bu tür sıkıntılardan kurtulmak için Allah’a dua etmek dışında herhangi bir şey yapmazlar. Amam maalesef sadece dua etmek bu durumda yetersiz kalacaktır. Bu arada kimsenin inancına karışmak istememem fakat reel düşünmek gerekirse dua ile tevekkül ederken yapılması gereken tüm adımların atılması bir gerçektir. Bu konuda bir çok İslam alimi tarafından aktarılan borçtan kurtulma duaları okunabilir. Bu duaların neler olduğunu İnternet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz. Az öncede belirttiğimiz gibi Maddi Sıkıntıdan Kurtulmanın Yolu Nedir sorusuna yapılacak düzenli harcama ile bu duruma düşmeyerek önlem almak bir başlangıç olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.