KızlarBiliyor

Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur

Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur

Devlet kadrosunda görev almak isteyen engellilerin yapması gerekenler. Engelli memur alımı ne zaman yapılmaktadır. Memur olmak isteyen engelliler hangi sınava girmeli ve kaç puan alması gerekmektedir. Devlet kadrosunda görev almak isteyen Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur.

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır

Belirlenen sağlık kuruluşlarından alınan en az % 40 ve üzerinde iş kaybına sahip olan vatandaşlarımız engelli olarak tanımlanmaktadır. Sizinde bu oran aralığında bir sağlık raporunuz varsa Devlet kadrosunda görev alabilmek için yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir. Bu işlemleri gerçekleştirenler engelli memur olarak göreve başlayabilirler. Bilindiği üzere Devlet kadrosunda bulunan personellerin en az % 3 ile % 5 aralığında engellilerden oluşması gerekmektedir. Bu neden ile belirli dönemlerde alımı yapılan personellerin bir kısmı engellilerden oluşmak zorundadır. Bu imkandan yararlanarak sizde engelli kadrosunda bir memur olarak görev alabilirsiniz.

Herhangi bir devlet memuru alımında olduğu gibi engelli devlet memuru alımında da bir sınav uygulaması bulunmaktadır. EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) olarak bilinen bu sınav 2 yılda bir yapılmaktadır. Bu neden ile engelli olarak memur olmak isteyen Lise, ön lisans veya lisans mezunları bu sınava katılmak zorundadır. Bu sınavdan başarılı sayılmak içinde en az 60 ve üzerinde bir puan alınmalıdır.

İlkokul veya ilköğretim mezunları için durum biraz daha kolaydır. Belirtilen okul mezunlarının devlet kadrosunda engelli memur olarak atamalı kura usulü ile gerçekleşmektedir. Açılan kadrolara raporu bulunanlar kura işlemi için sadece kayıt yaptırmakta ve kura sonucuna göre atamaları yapılmaktadır.

Engelli Memur Sınavı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lise ve üstü bir okuldan mezun olan engelli vatandaşlarımızın EKPSS sınavına girmesi gerekmektedir. Bu sınav 2 yılda bir yapılmakta olduğundan engelli vatandaşlarımızın bu sınava muhakkak girmesi gerekmektedir. Bu sınavda Genel Kültür, Matematik, Türkçe, Tarih ve Coğrafya derslerinden sorular sorulmaktadır. Engelli bir kişinin bu sınavdan başarılı sayılması ve açılacak olan kadrolara başvurması için en az 60 ve üzerinde bir puan almış  olması gerekmektedir. Bu sınavlara katılmak isteyen engelliler için Halk Eğitim Merkezlerinde ücretsiz olarak kurslar verilmektedir. Sizde bu sınava hazırlanma konusunda isterseniz bu kurslardan yararlanabilirsiniz.

Devlet Kadrosuna Başvurular

Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur soru için önceliğin belirttiğimiz gibi belgelenebilir bir sağlık raporuna ihtiyacı olacaktır. Devlet tarafından yetkilendirilen sağlık kuruluşlarından alacağınız rapor olmadan maalesef başvuru yapamazsınız. Yine belirttiğimiz gibi en az lise ve üstü bir okul mezunu olmak ve EKPSS sınavına girmek zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirenler ise açılan kadrolara özel ve genel şartları tutması halinde başvuruda bulunabilir. Herhangi bir devlet memurluğu kadrosuna başvuruda bulunacak olan birisinde aranan tük şartlar engelliler içinde geçerlidir. Bunlar bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, 18 yaşından büyük olmak, işini yapmaya engeli bir durumunun olmaması ve hüküm giymemiş olmak. Bu şartları taşıyanlar açılan kadronun gerektirdiği diğer şartları taşımalıdır. Bunlar mezun olunan okul ile alakalı kadro eşleşmesi veya alımı yapılacak kadro için gerekli diğer belgelerden oluşabilir. Tüm şartları taşıyan engelliler ÖSYM üzerinden başvurularını yapabilirler. Sistem tarafından yapılacak olan değerlendirme sonucunda bu kadroda görev alacaklar belirlenerek yine ÖSYM sitesinde yayınlanır. Engelliler Nasıl Devlet Memuru Olur sorusu için belirttiğimiz yöntemler geçerliliğini korumakta olup bunun dışında atama yapılmamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.