KızlarBiliyor

Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para Ödeyecek

Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para Ödeyecek

Razaman orucu tutamayanların ödemesi gereken miktar ne kadar? Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para Ödeyecek. Kimler tutamadığı oruç için fidye ödemesi gerekir. Oruç fidye miktarı ne kadar?  Farz olan ramazan orucunu kimler tutmalı? Orucu bozan ve kefalet gerektiren durumlar nelerdir?

Oruç Fidyesi Ne Demek

Müslümanlar için farz olan Ramazan ayı orucunu belirli kriterleri taşıyanların tutması ve bu durum karşısında ödemesi gereken miktardır. Bu miktar her yıl Diyanet İşleri tarafından belirlenmek ile birlikte bir kişinin doyurulması anlamına gelmektedir. Kuranı Kerimin Bakara Suresinin 184. Ayeti bu konuda açıklayıcı olarak görünmektedir. Bu ayette oruç tutamayanların yapması gereken şu şekilde ifade edilmiştir.

bakara 184. ayet

” Eyyamen magdudat  fe men kane minküm maridan ev ela seferin fe idetün min eyyamin uhara ve alellezine yutikenehu fidyetün taamü miskin feman tedavvaa hayran fe hüve hayrun lehü veen tesumu hayrun lekumin kuntüm ta’lemun.

 Oruç sayılı günlerdedir. İçinizden biri hastalanır, yahut yolda bulunursa orucu yer, sonra başka günlerde o yediği gün sayısınca oruç tutar. Kime oruç zor gelirse her gün için bir fakiri doyurur. Hayır için verdiği şeyi çoğaltırsa buda kendi hayrına. Fakat bilseniz oruç tutmanız, sizin için daha hayırlıdır.

Bakara suresinde geçen bu ayette oruç tutması zor olan kişilerin tutamadığı oruç günü için bir fakiri doyurması emredilmiştir. Bu neden ile aşağıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı oruç tutamayanların fakir doyurması gerekmektedir. Doyurma miktarının ne kadar olduğu ile ilgili net bir ifade de bulunan Diyanet işleri de bunu bir ücret ile belirlemektedir. Bu neden ile de Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para Ödeyecek diye yapılan açıklamada bu miktarın 23 lira olduğunu belirtmek isterim.

Kimler Oruç İçin Fidye Öder

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı nedenlerden dolayı insanlar oruç tutamayabilir. Farz olan bu ibadeti yerine getirenlerin yanında aşağıda belirttiğimiz hallerde olanlar ise oruç tutmayabilir ve bunun fidyesini ödemelidir. Oruç tutmaya engel olan haller olarak belirtilen bu durumların neler olduğunu sıralamak gerekirse:

Hasta Olanlar: Oruç tutması halinde hastalığının artması ve hastalığının sürmesi gibi durum ile karşı karşıya kalanlar oruç tutmayarak bunun fidyesini ödeyebilirler.

Yoculuk Hali: Ramazanda yolculuğa çıkacak olanların oruçlarını bırakmaları caizdir. İsteyenler yolculuğun vereceği meşakkat ve rahatsızlığından etkilenmeyeceğini düşünmesi halinde oruç tutabilir. İsteyenler ise daha sonra bıraktıkları orucu tutabilirler.

Gebelik ve Emzirme Hali: Oruç tuttuğu takdirde kendisine veya çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan veya rahatsızlık duyanlar oruç tutmamalıdır. Bu gibi durumda olanlar tutamadıkları oruçları ilerleyen dönemde tutar. Bayanların özel durumlarda oruç tutup tutamayacakları ve bayanların oruç hakkında merak ettiklerini anlattığımız Kadınlarda orucu bozan şeyler başlıklı yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

Açlık ve Susuzluk Durumu: Açlık ve susuzluk nedeni ile büyük sıkıntı yaşayacağını veya akli muvazenesinin bozulacağını düşünenler oruç tutmamalı.

İhtiyarlık Hali: İhtiyarlık nedeni ile oruç tutmamak caizdir. Sağlık şartları nedeni ile oruç tutmama durumu ihtiyarlık halinde biraz daha farklılık gösterir. İhtiyarlığın ilerleyen zamanda düzelmeyeceği nedeni ile ihtiyarlık hali nedeni ile tutulmayan oruçlar için fidye ödenmelidir. İhtiyarlık nedeni ile Oruç Tutamayanlar Ne Kadar Para Ödemeyecek diye merak edenler. 2019 yılı için oruç fidye miktarı 23 TL olarak belirlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.