KızlarBiliyor

Durumu Olmayan Öğrenciye EBA İçin Bilgisayar Verilecek

Durumu Olmayan Öğrenciye EBA İçin Bilgisayar Verilecek

Korona virüs salgını nedeni ile milyonlarca öğrenci derslerini evinden İnternet aracılığı yapmak zorunda kaldı. Bu durum bir çok öğrencinin mağdur olmasına ve derslere katılamamasına neden oldu. Bilindiği üzere EBA sistemi üzerinden yapılan canlı dersler için öğrencilerin Bilgisayar veya tablete sahip olması gerekmektedir. Bunun ile birlikte İnternet bağlantısı bu sistemin olmaz sa olması durumundadır. Evinde İnternet, Bilgisayar ve tableti olmayan yüz binlerce öğrencinin canlı ders ile bağlantı kuramadığı bildirilmektedir. Bu sorunun ortadan kaldırılması adına Durumu Olmayan Öğrenciye EBA İçin Bilgisayar Verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen bu destek programına nasıl başvuru yapılacak. Kimlere EBA için ücretsiz bilgisayar ve Tablet dağımı yapılacak. Okul için dağıtılacak ücretsiz bilgisayar başvurusu nereden yapılır. Bu ve buna benzer merak edilen tüm soruları Durumu Olmayan Öğrenciye EBA İçin Bilgisayar Verilecek başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

EBA İçin Ücretsiz Bilgisayar Dağıtımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi canlı derslere katılmak isteyen öğrencilerin İnternet, bilgisayar veya tablete sahip olması gerekmektedir. Bu imkana sahip olmayan on binlerce öğrenci için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan bir çok kampanya düzenlendi. Düzenlenen kampanyalar sonucunda mağdur olan öğrencilere bilgisayar dağıtımı yapılacağı açıklandı. Bunun ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK tarafından yapılan açıklamalarda evinde İnternet olmayan öğrenciler için de bir çalışma yapıldığı ve her öğrencinin bu imkandan yararlanması adına girişimlerin bulunduğu belirtilmiştir. Bu güne kadar belirtilen bu şartları sağlayamadığı için canlı derslere katılamayan öğrencilere bilgisayar dağıtımının başlanacağı belirtildi. Eba için dağıtılacak bilgisayarların Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından organize edileceği de gelen bu bilgiler arasındadır.

Okul müdürlükleri ve Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenecek olan öğrencilere en yakın zamanda bu yardımın yapılması beklenmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi öğrencilerin herhangi bir yere giderek başvuruda bulunması gerekmemektedir.

Öğrencilere Ücretsiz İnternet ve Bilgisayar Verilecek

İlkokul birinci sınıflar bilindiği üzere haftada 2 gün olmak üzere eğitime başladı. Bunun dışında kalan sınıflardan 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf, 8. sınıf ve 12. sınıflar da haftada 2 gün eğitime başlayacaklar. Fakat bu eğitimin başlaması EBA eğitiminin bittiği anlamına gelmemektedir. Verilecek olan bu eğitim günün belirli günlerinde ve kısıtlı saat aralığında olacaktır. Bu neden ile hafta da 2 gün okula giden bir öğrenci diğer günlerde derslerini yine İnternet üzerinden canlı dersler ile tamamlayacaktır. Yani okulların belirli bir sür açılmış olması İnternet ve Bilgisayar ihtiyacının ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir. Bunun ile birlikte okulların açılması sonucunda korona virüs salgının artması tekrar okulların kapanmasına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu neden ile canlı ders için gerekli olan ekipmanların hazır bulundurulması gerekmektedir. Bu imkanı sağlamakta maddi anlamda sıkıntı yaşayan aileler de durumunu okul müdürlüklerine bildirebilirler.

Canlı derse katılımın artması ve bu imkandan tüm öğrencilerin aynı oranda faydalanması adına Durumu Olmayan Öğrenciye EBA İçin Bilgisayar Verilecek. Evinde İnternet bağlantısı  ve bilgisayarı olmayan öğrencilerin diğer çocuklar ile eşit olmaları adına verilecek olan bu destek için Milli Eğitim Müdürlükleri ve Okul yönetimi ortaklaşa çalışmaktadır. Okul yönetimi bu sorun ile karşı karşıya kalan öğrencilerinin listelerini Milli Eğitim Müdürlüklerine iletecek ve dağıtılacak olan bilgisayarlar için yine aracılık yapacaklardır. Bu güne kadar bu imkansızlıklardan dolayı canlı derslere katılamayan öğrenciler okul yönetimi tarafından belirlenmektedir. Sizin de bu tür bir sıkıntınız varsa öncelikli olarak sınıf öğretmeniz, rehber öğretmeniniz veya okul idaresi ile görüşerek bu destekten yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.