KızlarBiliyor

Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri

Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri

Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri ile girişimde bulunanlara verilen  hibe destekleri verilmeye devam ediliyor. Örtülü tarım yapmak isteyenlere verilen destek miktarı ve şartları. Bankaların sera kurmak için kredi imkanları ve şartları. Genç çiftçi sera hibe desteği başvurusunda bulunacakların taşıması gereken şartlar. Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri ve Faizsiz sera kredisi veren bankalar.

Seracılık İçin Hibe Almak

Tarımsal faaliyette bulunmak isteyenlerin finansal sorunları verilen hibe ve faizsiz krediler ile çözüme kavuşuyor. Birbirinden farklı destek programlarının yapıldığı seracılık alanında faaliyet gösterenlere farklı destekler verilmekte. Sizde bu desteklerden yararlanarak seranızı yenileyebilir veya yeni sera kurabilirsiniz. Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri kapsamında en çok başvurunun yapıldığı kurum Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Ülke genelinde 1 Dekar ve üzerinde sera kurmak isteyenler verilen bu destekler için başvuruda bulunabilir. Seracılık desteklerinde aranılan şartların başında gelen aktif olarak bu işi yapma şartı Genç Çiftçi Sera Desteklerinde geçerli değil. Bu sebep ile seracılık yapmak isteyen 18 ile 40 yaş arasındakiler bu imkana başvuruda bulunabilirler.

Genç Çiftçi Seracılık Destekleri

Kırsal alanların kalkınması ve tarım alanında daha fazla üretim yapabilmek adına verilen bir destek olarak bilinir. Nüfusu 20 binin altındaki yerleşim ve kırsal alanlarda bu işi yapabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda bu imkandan hiç yararlanmamış olan 18 – 40 yaş arası tüm vatandaşlarımız bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunabilirler. Bu imkandan yararlanarak Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri için destek almak isteyenlerin taşıması gereken şartları kısaca belirtmek gerekirse:

 • Seracılık yapılacak olan arazinin en az 1 dekar olması
 • Sera ürünleri yetiştiriciliği yapmak
 • Kontrollü örtü altı ürünleri yetiştirmek
 • 18 ile 40 yaş aralığında bulunmak
 • Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak
 • Genç Çiftçi Sistemine Kayıtlı olmak

Bu şartlar ile sizde genç çiftçi sera hibe desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurusu kabul edilenlere 30 bin liralık geri ödemesiz nakit hibe desteği verilmektedir.

Sera Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar

Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri dışında bankaların bu iş için verdiği özel krediler bulunmaktadır. Özellikle Ziraat Bankası Sera Kredi en çok tercih edilen kredi olarak dikkat çeker. Sizde Ziraat Bankası tarafından verilen Devlet Destekli Sera Kredi imkanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Ziraat Bankasının vermiş olduğu sera kredisi başvurusunda bulunmak isteyenlerden istenilen belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 • Nüfus Cüzdanı
 • Üretimin yapıldığı işletmenin tapu veya kira kontratı
 • Çiftçi Kayıt Belgesi
 • Teminat olarak gösterilecek olan belgeler
 • Bilanço esasına göre üretim yapanların son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Sera İçin Kosgeb Destekleri

Sera kurmak için verilen hibe ve banka kredilerinin dışında en çok merak edilen bu işi için Kosgeb tarafından verilen destek olup olmadığı. Bilindiği üzere girişimcilere hibe ve faizsiz kredi desteği veren en popüler kurum kosgeb olarak bilinir. Bu neden ile seracılık alanında faaliyet göstermek isteyenlerde bu kurumun verdiği destekler hakkında soru sormaktadır. Tarım alanında kosgeb hibe destek paketinde sera kurulum da bulunmaktadır. Verilen 50 bin liralık hibe ve 100 bin liralık faizsiz kredi ile sizde sera kurulumunu yapabilirsiniz. Verilen destekler makine ve malzeme alımı gurubundan yapılmakta olduğundan sera için gerekli malzemelerin alımı için bu hibeyi kullanabilirsiniz. Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri kapsamında verilen bu hibe için bağlı bulunduğunuz kosgeb birimlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Seracılık Yapanlara Verilen Devlet Destekleri

Seracılık faaliyetin bulunanlara verilen devlet destekleri bulunmaktadır. Bu kişilerin faal olarak seracılık yapması gerekmektedir. Bunun ile birlikte yapmış oldukları işin Örtü altı tarım sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir. Bu imkanların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

 • TARSİM sera sigortası desteği
 • Bombus arı destekleri
 • Sera mazot desteği
 • Sera gübre desteği
 • Bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknolojik destekleri
 • Aile işletme destekleri

Sizde Sera Kurmak İçin Hibe Destekleri ile bu işi yapmaya başlayabilir veya hali hazırdaki bu işinizi büyütebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.