KızlarBiliyor

Bayan Gardiyan Olmak Zor mu?

Bayan Gardiyan Olmak Zor mu?

Gardiyan diğer adıyla İnfaz ve Koruma Memuru olmak zor mu? Bayanlar bu mesleği neden tercih ediyor veya neden tercih edilmeli. İnfaz ve koruma memuru ne iş yapar. Kimler infaz ve koruma memuru olabilir. Gardiyan olmanın şartları nelerdir. Bayan gardiyan olmak zor mu? Cezaevlerinde bayan gardiyanlar ne iş yapar. Gardiyan maaşları ne kadar. İnfaz ve koruma memuru olmak için hangi okul mezunu olmak gerekir? Bayan İnfaz ve koruma memuru hakkında tüm merak edilenleri Bayan Gardiyan Olmak Zor mu? başlığı ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gardiyan Nasıl Olunur

Cezaevlerinin görev alan infaz ve koruma memurları hapis yatan mahkumların cezalarını tamamlamaları esnasında can ve mal güvenliği sağlamak ile görevlidir. İnfaz koruma memurları açık ve kapalı olmak üzere bir çok farklı kurumda görev alabilmektedir. Tutuklu ve hükümlü mahkumların yiyecek, içecek, barınma ve sağlık gibi ihtiyaçları infaz ve koruma memurları tarafından veya arcılığı ile karşılanır. Öncelikle olarak devlet kadrosunda görev alan gardiyanların bu mesleği tercih edebilmesi veya bu işe girebilmesi için belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartların neler olduğu ve nasıl gardiyan olunduğu ile ilgi bilgi vermek gerekirse;

  • İnfaz ve koruma memuru olmak isteyenlerin T.C. vatandaşı olması gerekir
  • 18 yaşından büyük olması gerekir
  • En az Lise ve dengi okul mezunu olması gerekir
  • Erkek adayların en az 1,70 bayan adayların en az 1.65 cm boyunda olması gerekir
  • Herhangi bir sağlık sorunun olmaması gerekir
  • KPSS sınavından 70 ve üzerinde puan alması gerekir

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar açılan bu kadro için başvuruda bulunabilirler. Başvurusu kabul edilenler KPSS puanına göre en yüksekten düşüğe doğru sıralanır. Alınacak olan personel sayısının şartlara göre değişmek ile birlikte 3 ile 5 katı mülakat uygulamasına davet edilir. Mülakatta genel kültür, meslekin gerektirdiği temel bilgiler, İnkılap tarihi, Türkçe ve matematik konularından olmak üzere sözlü sınav uygulaması yapılır. Bunun ile birlikte kilo ve boy ölçümü yapılır ve istenilen  ortalamaya sahip olanlar bu kadroda görev alabilirler.

Bayan Gardiyan Ne İş Yapar

Bu kadroda görev alacak olan bayanlar ne iş yapacakları hakkında araştırma yapmaktadır. Özellikle Bayan Gardiyan Olmak Zor mu? sorusu sıklıkla paylaşılmaktadır. Bilindiği üzere Ülkemizde hem erkekler için hemde bayanlar için Ceza İnfaz Kurumları bulunmaktadır. Bayan mahkumlardan bilindiği üzere bayan gardiyanlar sorumludur. Bayan İnfaz ve Koruma memurlarının büyük bir bölümü bu tür kadın cezaevlerinde çalışır. Bunun ile birlikte erkek cezaevlerinde çalışan bayan gardiyanlar da bulunmaktadır. Buralarda görev alan bayan gardiyanlar mahkumlar ile ilgilenmez farklı işlerde çalışırlar. Erkek ceza evinde çalışan bayan infaz ve koruma memurları genellikle açık görüşlerde gelen ziyaretçi bayanların üst aramalarını yaparlar. Bunun dışında ise ceza evinin bürolarında farklı işlerde görevlendirilir. Bir erkek ceza evinde bayan gardiyanlar genellikle gündüzleri çalışır ve vardiyalı çalışmazlar. Bu neden ile bir çok bayan bayan ceza evinden ziyade erkek ceza evinde çalışmak ister.

Bayan Gardiyan Maaşları

Ceza İnfaz Kurumlarında görev yapan infaz ve koruma memurları 657 sayılı Devlet Memuru kapsamında maaş alırlar. Aldıkları maaşlarda kapalı ve açık ceza evleri arasında küçük farklılıklar oluşmaktadır. Bu farklılık çok yüksek değildir. Bu işi yapmak isteyen bayanlar bu işi devlet kadrosu olduğu için sıklıkla tercih ederler. Bu meslekte göreve başlayan bir bayan 3850 lira maaş ile başlar. Mezuniyet durumuna göre bu değişiklik göstermektedir. Yapılan 2 yıllık devlet memurları zammından yararlanarak her 6 ayda bir maaş artışı elde ederler. Devlet kadrosunda görev almak isteyen bayanların bu işi tam olarak bilmedikleri için bazı çekinceleri olabilmektedir.

Bayan Gardiyan Olmak Zor mu? diye araştırma yapanların muhakkak bu kadroda ve hali hazırda görevde olan bayanlar ile görüşerek iş hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler. Fakat yaptığımız araştırma ve bu işi yapanlar ile görüşmeler soncunda bu işin zorlukları olduğu kadar kolaylıklarının da bir o kadar olduğundan bahsedilmektedir. Devlet güvencesinde bir iş imkanı olması en büyük artısı olarak gösterilebilir. Çeşitli suçlardan dolayı hüküm giymiş kişiler ile bir arada bulunmak ve onların sorunları ile uğraşmak da en büyük handikap olabilir. Bu işi tercih etmek isteyenlerin bu iki durumu gözden geçirmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.