KızlarBiliyor

İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar

İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar

Ceza Evlerinde görev alan İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar? İnfaz koruma memuru nasıl olunur? Bayanlar infaz koruma memuru olabilir mi? İnfaz koruma memuru silah taşıma ruhsatı alabilir mi? İnfaz ve Koruma memuru aday eğitim süresi ne kadar sürer? İnfaz koruma memuru bıyık bırakabilir mi? İnfaz ve koruma memuru diğer adıyla gardiyan olmak isteyenlerin bu meslek ile ilgili tüm merak ettiği soruları sizler için araştırdık.

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur

İnfaz ve Korumam memurları bilindiği üzere Ülkemizin farklı bölgelerinde açık veya kapalı ceza infaz kurumlarında görev alırlar. Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alan bu kadrodaki personel Devlet Memuru alımları kanunu kapsamında alınmaktadır. Yani en az lise ve dengi bir okul mezunu olunmalı ve geçerli olan KPSS kamu personeli seçme sınavına girmiş olmak gerekir.

Bir çok devlet kadrosunda olduğu gibi bu şartların yanında özel yetenek ve yeterlilik uygulamaları da bu kadro için gereklidir. Üniformalı bir meslek sahibi olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği bu kadroda görev almak isteyenlerin belirli özelliklere sahip olması da gerekmektedir. Ülkemizde yaklaşık olarak 60 bin civarında bu meslek alanında personel görev yapmak ile birlikte her geçen yıl bu sayı artmaktadır. Yeni açılan cezaevleri ve emekli olan personelin tamamlanması adına neredeyse her yıl yüksek rakamlarda bu alanda alım gerçekleşmektedir. Sizde İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar sorusuna cevap ararken bu kadro için gerekli olan şartları da öğrenmelisiniz.

Cezaevi İnfaz Koruma Memuru Alımı

Ülkemizin farklı yerlerinde ve farklı özellikte bulunan cezaevlerinde görev alan birbirinden farklı personel bulunmaktadır. Ambar memuru, bilgisayar işletmeni, teknisyen, tekniker vb. Fakat bu kamu alanında hizmet veren en personellerin çoğunluğunu İnfaz ve Koruma Memurları oluşturmaktadır. Cezaevlerinin bel kemiği olarak bilinen bu kadroda görev almak isteyenlerin aşağıda belirttiğimiz kriterlere uygun ve gerekli özellikleri taşıması gerekir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • En az lise ve dengi okul mezunu olmak
 • KPSS sınavından en az 70 ve üzerinde puan almış olmak
 • Görevi yerine getirmeye engel bir sağlık durumunun olmaması
 • Mülakat uygulamasından geçerli puan almak
 • Boy ve kilo endeksi oranlarına sahip olmak

Yukarıda belirttiğimiz özelliklere sahip olan erkek ve bayan infaz koruma memuru alımları için açılacak olan kadroya başvuruda bulunabilirsiniz.

İnfaz Koruma Memurunun Görevi Nedir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ceza evlerinde görev alan bu kadrodaki personelin asıl görevi; Cezaevlerinde cezasını yatmakta olan hükümlü ve tutukluların korunması ve barınmasından sorumludur. Tabi ki görev tanımı bu kadar az değildir. Bunun yanında bir çok işi cezaevlerinde infaz koruma memurları yapar. Yapılan işlerin neler olduğunu kısaca sıralamak gerekirse;

 • Hükümlü ve tutukluların can güvenliğini sağlamak
 • Tüm barınma ihtiyaçlarının karşılanması
 • Hükümlü ve tutuklulara yemek dağıtımı
 • Sağlık sorunlarında hükümlü ve tutukluları hastaneye götürmek
 • Olası bir isyan veya kargaşaya müdahale etmek
 • Kurumun resmi evrak ve yazışma işlerini yapmak
 • Tutuklu ve hükümlülerin eğitim almalarını sağlamak
 • Ceza evlerinin güvenliğini sağlamak için nöbet tutmak
 • Hükümlü ve tutukluların yakınları ile yüz yüze ve telefon ile görüşmesi sağlamak

Bu ve buna benzer bir çok işi bu kadroda görev alan infaz ve koruma memurları yapmaktadır.

İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar

Bayanlar İnfaz Koruma Memuru Olabilir mi?

Ülkemizde bilindiği üzere yüzlerce ceza evi bulunmaktadır. Bu cezaevlerinin hepsinde belirli oranda bayan personel de görev almaktadır. Özellikle kadınların cezasını çektiği kadın açık ve kadın kapalı cezaevlerindeki personelin büyük bir bölümünü bayanlar oluşturmaktadır. Bu neden ile her yıl yapılan personel alımlarında belirli oranlarda da bayan personel alımı gerçekleşir. Herhangi bir kadın mahkumun bulunmadığı ceza evlerinde de bayan infaz koruma memuruna ihtiyaç duyulmaktadır. Mahkum ziyaretine gelen bayanların üst aramasını yapmak bayan personelin sorumluluğundadır. Bu neden ile tüm cezaevlerinde belirli sayıda bayan personelin çalıştırılması mecburidir.

Bayan İnfaz Koruma Memuru Olma şartları yukarıda belirttiğimiz şartlar ile aynıdır. Bu alanda dikkat edilmesi gereken bayanların boy ve kilo endeks farkıdır. Erkek adaylarda aranılan boy 170 cm ve üzerinde bayanlarda 160 cm ve üzerinde olarak belirlenmiştir. Ayrıca boy ve kilo endeksi erkekler ve bayanlar için 13 den az 17 den fazla olmamak kaydıyla hesaplanır.

Üniformalı olarak görev alan infaz ve koruma memurları hakkında merak edilen bir diğer konu da bu kadroda görev alanların bıyık bırakıp bırakmadığıdır. Bilindiği üzere Ülkemizde üniformalı olarak görev yapan (asker, polis ile infaz ve koruma memurları) personelin bıyık ve sakal bırakması yasaktır. Bu grubun içerisinde yer alan bu kadro çalışanları maalesef bıyık bırakamazlar.

Silah taşıma ruhsatının bulunup bulunmadığı da bu alanda sıklıkla sorulan bir sorudur. İnfaz Koruma Memurları can güvenliği tehlikesi altında görev alan personel grubundadır. Bu neden ile silah taşımasına izin veriliyordu. Fakat son dönemde yapılan bir değişiklikle şuan itibari ile silah taşıması yasaklanmıştır. Bu konu ile ilgili yapılacak olan değişiklikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar
 1. Avatar Marshallqap dedi ki:

  mostly in monasteries.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.