KızlarBiliyor

Arılı Kovan Desteği Nasıl Alınır?

Arılı Kovan Desteği Nasıl Alınır?

Arı yetiştiriciliği yapanlara her yıl verilen arılı kovan desteği ne kadardır? Kimler arılı kovan desteği 2018 imkanlarından yararlanarak destek alabilir. Arılı kovan desteği almanın şartları nelerdir? Arıcılık faaliyetinde bulunanlara verilen devlet destekleri nelerdir? Arılı Kovan Desteği Nasıl Alınır? hakkında merak ettikleriniz ve verilen tüm destekler hakkında ayrıntılı bilgi aşağıda belirtilmiştir.

Arıcılık Destekleri 2018 İmkanları Nelerdir?

Arı yetiştiricilerine verilen desteklerin başında arılı kovan desteği olarak bilinmektedir. Bu destek en az 30 arılı kovanı olanlara verilmektedir. Ayrıca bu imkandan yararlanmak isteyen arı yetiştiricilerinin maksimum 1 000 kovan arsına kadar destek verilmektedir. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılda da bu destek aynı miktarda verilmiştir. Arılı kovan desteği 2018 yılında da 10 lira olarak verilmeye devam edilecektir. Kısacası 50 kovanlık bir arılı kovana sahip olan yetiştiriciye 500 lira destek verilecektir. Bahar ayında yetiştiricilerin arıları beslemesi adına şeker alımlarını kolaylaştırmak adına verilen bu destek on binlerce arıcı tarafından alınmaktadır. Sizde bu imkandan yararlanarak arılı kovan desteği almak için taşımanız gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların neler olduğunu belirtmek gerekirse:

  • Başvuru sahibinin en az 30 kovan en fazla 1 000 arılı kovana sahip olması
  • Yetiştiricilerin arıcılık kaşıt sistemi AKS’ye kayıtlı arıcı olmaları gerekmektedir
  • Yapılan başvuru sonucunda İl veya İlçe müdürlüğü tarafından arı kovanları yerinde tespit edilecektir.
  • Destekleme talebinde bulunulan arılı kovanların plakalı ve aks sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Yetiştiricilerin AKS kayıt sistemindeki bilgilerini 2018 yılı için güncellemeleri gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar Arılı Kovan Desteği 2018 başvurusunu yapabilirler. Başvuruda bulunmak isteyenler AKS sistemi üzerinden temin edecekleri başvuru dilekçesini  doldurarak bağlı bulundukları İl veya İlçe Müdürlüklerine giderek yapabilirler. Yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda destekleme almaya hak edenlerin ücretleri hesaplarına yatırılacaktır.

2018 Yılında Arıcılık İçin Verilen Devlet Destekleri

Arı yetiştiricilerine verilen arılı kovan desteğinin dışında farlı destekler verilmeye 2018 yılında devam edilecektir. Bu yıl ana arı desteği adı altında bir destek daha verilecektir. Ana arı ihtiyaçlarının karşılanması adına bu yıl yukarıda belirttiğimiz aynı şartlara sahip olan yetiştiricilere 15 lira ana arı desteği verilecektir. Arılı kovan desteğinde bulunmak isteyenler aynı zamanda bu destek imkanı için de başvuruda bulunabilirler. Bu belirttiğimiz iki desteğin dışında arıcılık faaliyetinde bulunmak isteyen gençlere de ayrı bir destek bulunmaktadır. Genç Çiftçi Arıcılık Desteği 2018 yılında verilmeye devam edilecek. Gençlerin bu alanda daha aktif rol almaları adına hibe olarak verilecek 30 bin lira hakkında ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

Genç Çiftçi Arıcılık Hibesi 2018 Başvurusu

Arıcılık alanında verilen en büyük hibe programı Genç Çiftçi Hibesi olarak bilinmektedir. Gençlerin bu alanda faaliyet göstermeleri adına 30 bin lira hibe verilmeye 2018 yılında da devam edilecek. Kırsal alandaki genç nüfusun artırılması tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstermeleri için destek verilmektedir. 40 yaşın altındaki tüm vatandaşlarımızın bu hibe imkanına başvurmaları sağlanmaktadır. Gerekli şartları taşıyan ve başvurusu kabul edilen gençlere 40 kovanlık bir koloni kurmaları adına 30 bin lira nakit hibe desteği verilmektedir. Sizde bu imkandan yararlanarak arıcılık yapmaya başlamak için gerekli finansal desteği temin edebilirsiniz. Geri ödemesi bulunmayan bu hibe desteğinin en büyük şartı en az 2 yıl boyunca arıcılık faaliyetlerine devam etmeniz olacaktır. Bunun ile birlikte bayan ve evli ailelere bu hibe imkanından yararlanmaları adına pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Sizde bu imkandan yararlanmak istiyorsanız Genç Çiftçi kaydınızı oluşturarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.