KızlarBiliyor

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Öder

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Öder

Göz rahatsızlığı olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında verilen gözlük ve cam desteği verdiğidir. alacağınız gözlük ve camlar için SGK belirli bir oranda tarafınıza ödeme yapmaktadır. Yapılan ödemeler ile sizde Uzman Doktor tarafından yazılan gözlükleri alabilirsiniz. Pekala bu konuda yapılan ödeme miktarı ne kadardır? Kimler Devlet Gözlük Ödemesinden yararlanabilir. Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Öder.  Ücretsiz gözlük nasıl alınır. Gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alınabilir mi? Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor vb. soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gözlük Nasıl Alınır

Göz rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın öncelikli olarak devlet hastanelerindeki göz polikliniğine randevu almaları gerekmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin öncelikli olarak SGK larının olması gerekmektedir. Yeteri kadar prim ödeyerek devlet hastanesi imkanlarından yararlanmaya hak kazanan herkes göz muayenesi için başvuruda bulunabilir. Alınan randevu sonucunda Göz Doktoruna yapılacak olan muayene sonucunda gözlük kullanmanız gerekli görülürse tarafınıza reçete yazılmaktadır. Sağ ve Sol göz için yapılan ayrı ayrı inceleme sonucunda gözlük kullanılacak göz ve numaraları özel bir reçete ile tarafınıza verilmektedir.

Gözlerinizde eğer bir rahatsızlık varsa ve bunun için gözlük kullanmanız gerekiyorsa sizde muhakkak verilen gözlüğü kullanmalısınız. Özellikle ülkemizdeki yaşlılar birbirlerinin gözlüklerini sıklıkla kullanmaktadır. Bunu kesinlikle yapmamanız gerekmektedir. O an için size iyi geldiğini düşündüğünüz başkasının gözlüğü ilerleyen dönemde çok daha büyük sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Bu neden ile gözlerinden rahatsızlık yaşayanlar muhakkak bir göz doktoruna muayene olmalıdır.

SGK Gözlük Yardımı Ne Kadar

Sosyal güvenliği olan tüm vatandaşlarımız verilen gölük yardımından yararlanabilirler. Verilen miktar yakın gözlüğü ve uzak gözlüğü olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca kişiye yazılan gözlük reçetesi için cam ödemesi de yapılmaktadır. Yapılan ödeme miktarının ne kadar olduğunu aşağıda belirtilmiştir;

  • 3 yılda 1 kez yapılan bu ödeme miktarları şu şekildedir;
  • Uzak Çerçeve Ücreti : 37,80 TL
  • Yakın Çerçeve Ücreti : 37,80 TL

Alınacak olan çerçevenin yerli malı olması karşılığında bu miktar 43,20 TL olarak belirlenmiştir. alınacak olan gözlük için cam ödemesi de bulunmaktadır. Doktor tarafından yazılan camın numarası ve kullanım özelliğine göre 4 farklı fiyat aralığı bulunmak ile birlikte 11 TL. ile 16.50 TL arasında değişmektedir.

SGK Toplamda Ne Kadar Gözlük Parası Ödemektedir

Verilen bu destekler ile bir gözlüğü tamamen ücretsiz almak çok zordur. Ortalama 200 TL ile 500 TL arasında değişen gözlükler için bu ücret maalesef yetersiz kalmaktadır. Yıllardır verilen bu destek ödemelerinde herhangi bir artırım yapılmamaktadır. Bu neden ile alacağınız gözlük için bu rakamın üzerinde bir fark ödemesi yapmanız gerekmektedir. Kısaca bir gözlük reçetesi ile gözlükçüden bir gözlük almak isteyen bir kişinin ne kadar fark ödeyeceğini hesaplamak gerekirse;

Alınacak olan her gözlük için katılım payı ödememiz gerektiğini söylemek istiyorum. Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Öder konusunda bu belirleyici etkenlerden birisi olarak belirtilmektedir. Emekliler için alınan bu katkı tutarı % 10 olarak belirlenmiştir. Çalışanlar için ise bu pay % 20 olarak belirtilmiştir.

Alınmak istenilen 200 TL. lik gözlük için SGK nın yapmış olduğu ödeme çerçeve parası + cam parası – katılım payı olarak belirtilebilir. Bunun rakamlar ile belirtmek gerekirse;

Gözlük bedeli 200 TL: Çerçeve yardımı 37,80 TL + Cam yardımı 11;00 TL = 48,80 TL size verilecek olan destek. Bu destekten çalışan bir kişi için kesilen % 20 lik katkı tutarı ise 9,76 TL olacaktır. Yani size gözlük almak için verilecek olan toplam destek 39.04 TL olarak hesaplanır. Bu da almak istediğiniz 200 liralık bir gözlük için 160,96 TL lik bir fark ödemesi yapmanıza neden olacaktır.

Gözlük Nasıl Alınır

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Verir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Öder sorusundan sonra bunu ne kadar sürede hak edeceği de merak edilmektedir. Verilen gözlükler için yapılan destek miktarı yukarıda belirtilmiştir. Sizde verilen bu destekten yararlanarak ihtiyacınız olan gözlüğü alabilirsiniz. Tabi ki bu desteği istediğiniz zaman veya bir kaç ayda bir doktora giderek tekrar alamazsınız. Bunun için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu 3 yıl olarak belirlenmiştir. Yani bir gözlük aldığınızda bunu değiştirmek için 3 yılın geçmesi gerekmektedir. Tabi ki bu herkes için gerekli değildir. Belirli koşulları taşıyanlar belirlenen dönem aralığında bu destekten tekrar yararlanabilirler. Kimlerin 3 yıl beklemeden tekrar devlet gözlük desteği alabileceği aşağıda belirtilmiştir.

  • Büyüme çağındaki çocukların (18 yaşından küçük olanlar) büyüme ve gelişmesi sonucunda ortaya çıkan gözlük değişimleri için tekrar gözlük desteği alabilirler.
  • Gözlük numaralarından 0.5 oranında büyüme olanlar tekrar destek alarak camlarını değiştirebilir. (Bu tür durumda olanlara çerçeve desteği değil sadece cam desteği verilmektedir.)

Kendisi veya bir yakını için gözlük ihtiyacı olanlar yukarıda belirttiğimiz yöntem ile bu ihtiyacını karşılayabilir. Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Para Öder sorusu için verdiğimiz ayrıntılı bilgi ile sizde almak istediğiniz gözlüğün gerçek değerini belirleyerek kolaylıkla hesap yapabilirsiniz.

Gözlük Hakkı Olup Olmadığını Öğrenmek

Daha önceden gözlük alarak verilen destekten yararlananlar yeni hakkının ne zaman dolacağını öğrenebilirler. Bunun iki farklı yolu bulunmaktadır. Birincisi SMS yöntemi ile bunu öğrenmek olarak bilinir. Bunu nasıl yapacağını belirtmek gerekirse;

Cep telefonunuzun mesaj yaz bölümüne girin; Büyük Harflerle CAM yazın ve bir boşluk vererek TC Kimlik numaranızı yazın tekrar bir boşluk verin ve AİLE SIRA NO sunu yazarak 5502 e gönderin. Cevap kısa bir süre içerisinde telefonunuza mesaj olarak gelecektir.

Gözlük Hakkı Olup Olmadığını Öğrenmek için ikinci yöntem ise E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet şifresi olanlar İnternet üzerinden bu sisteme giriş yapabilirler. Eğer henüz şifreniz yoksa PTT ye giderek hemen kendinize bir şifre almalısınız. Sistem üzerinde SGK sekmesi altında gözlük sorgulama yaparak ne zaman gözlük hakkınızın dolduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.