KızlarBiliyor

Gassal Nedir Gassal Maaşları Gassal Nasıl Olunur

Gassal Nedir Gassal Maaşları Gassal Nasıl Olunur

Gassal Nedir Gassal Maaşları Gassal Nasıl Olunur diye araştırma yapanlar. Gassal olmak için hangi okul mezunu olmak gerekir? Gassal Nedir? Cenazenin defin için hazırlanması, yıkanması ve kefenlenmesi işini yapan bu görevliler ne kadar maaş almaktadır. Gassallık hakkında tüm merak ettiğiniz soruları sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Gassal Nedir?

İnsanların dini inanışları doğrultusunda öldükten sonra yapılması gereken bir takım işler vardır. Ölen bir kişinin temizliğinin yapılması, yıkanması, kefenlenmesi, taşınmak için tabuta konulması, cenaze namazının kılınması ve defin işleminin yapılması. Bu belirttiğimiz işlemlerin bir çoğunu ölen kişinin yakınları yapamamakta ve bunun için Din Hizmetleri sınıfında görev alan personelden yardım almak zorundadır.

Yukarıda belirttiğimiz ve bu işi yapmaya yetkili veya belgeli kişiler tarafından yapılan işlerin bazıları gassal adı verilen kişiler tarafından yapılır. Gassal ölen bir kişinin temizlik, yıkanması ve kefenlenmesi işinden sorumlu kişiye verilen addır. Bu kişilerin çalışabileceği yerler;

  • Belediyelerin cenaze hizmetleri birimleri
  • Hastanelerin cenaze ve morg hizmetleri birimleri
  • Mezarlıklar müdürlüğü cenaze hizmetleri birimleri
  • Yaşlı ve Bakım evi müdürlükleri
  • Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı cenaze hizmetleri

Gassal Nasıl Olunur

Hayatını kaybeden vatandaşların temizlik, yıkanma ve kefenlenme işlerini yapan gassallık işi oldukça zor bir iştir. Ölen bir kişiye dokunmak ve onu yıkamak bir çok kişinin cesaret edemeyeceği bir iştir. Bu zor görevi yaparken ayrıca bu işi yapanların ölen kişinin yakınlarıyla olan iletişime dikkat etmesi gerekir. İnsanların acılı günlerinde karşı karşıya geldiği gassal aynı zamanda cenaze yakınlarına yol göstermeli ve açıklayıcı olmalıdır.

Cenazeyi yıkamak ve kefenleme işi yapan gassal olmak için belirli bir takım eğitimleri almanız gerekir. Cenaze hizmetleri sertifikasına sahip olmak bu işin olmazsa olmazıdır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde açılan bu tür kurslara katılarak sizde gassal belgesi alabilirsiniz. Bir tek bu belgeye sahip olmak bu meslekte görev almanıza maalesef yeterli değildir. Bunun yanında KPSS sınavına girmeniz ve en az 70 ve üzerinde bir puana sahip olmanız gerekir.

Gassal Maaşı Ne Kadar?

Gassal Nedir Gassal Maaşları Gassal Nasıl Olunur soruları arasında bu iş için verilen maaş oldukça önem taşır. Bir çok kişinin bu işi yapmaya yanaşmadığı bilinmektedir. Ölüden korkmak gayet doğal bir olaydır. Zarar gelmeyeceğini bildiğimiz halde bir cenaze ile aynı odada kalmak hatta onun temizliğini yaparak yıkamak bir çok kişi için imkansızdır. Fakat dini bir vecibe olan bu iş ve bu meslekte görev almak isteyenler her zaman bulunacaktır. Sizde bu meslek grubunda görev almak istiyorsanız bu iş için gerekli belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanında İmam Hatip Lisesi veya İlahiyat Fakültesi mezunu olmanız bu kadroda görev almanız için yeterli olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gassal olmak isteyenlerin KPSS sınavına girme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu da bu meslekte görev alacak olanların Devlet Kadrosunda görev aldığı anlamına gelir. Devlet Memuru olarak görev alacak olan gassal bitirdiği okul durumuna göre maaş almaya başlar. Lise mezunu olarak başlayan ve Üniversite mezunu olarak işe başlayan gassal maaşları arasında fark bulunur. İşe yeni başlamış ve lise mezunu bir gassal 4.300 TL tutarında bir maaş ile iş başı yapar.

Gassallık Zor Bir Meslek mi?

Ölen bir kişinin yıkanması ve kefenlenmesi her ne kadar dini bir vecibe olsa da bu iş gönül esasına dayalıdır. Kadın cenazesi ve erkek cenazesi için de durum aynıdır. Bu işi yapacak olan erkek veya bayanlar bir çok kişinin cesaret edemediği bir işi ömür boyu yapmak zorundadır. Bunun yanında her gelen cenazenin aynı durumda olmaması bu işin ayrı bir zahmetidir. Trafik kazası, yangın veya daha farklı ölüm nedenleri ile yıkanacak olan cenazeler bu işin ne kadar zor bir iş olduğunu anlatmaktadır.

Ölen bir kişiden etkilenmeden gerekli dini vecibeleri yerine getirebileceğine inanmak bu işin olmazsa olmazıdır. Bir gassal çalışma hayatı boyunca her yaş grubundan ve her ölüm türünden cenaze ile ilgilenmek zorundadır. Bu neden ile gassal olmak gerçekten zor bir iştir. Bu işi yapmayı düşünenlerin bunları dikkate alarak karar vermesi tavsiye edilir.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.