KızlarBiliyor

Kredi Taksitini Ödemezsem Ne Olur

Kredi Taksitini Ödemezsem Ne Olur

Kredi kartı veya herhangi türden olursa olsun kullanılan kredilerin geri ödemeleri yapılmazsa ne olur. Kredinin kaç taksiti ödenmezse banka icra işlemleri yapar. Kredi kartı borcu ödenmezse ne kadar faiz işlenir. Kredi ödemelerine kaç ay ara verebilirim. Bankalardan kullanılan ve zamanında ödenmeyen taksitler için icra ne zaman gelir. Kredi borcu yüzünden maaşa ne kadar kesinti yapılır. Zamanında ödenmeye banka borçları ile ilgili tüm merak ettikleriniz Kredi Taksitini Ödemezsem Ne Olur başlıklı yazımızda sizlerle paylaşmak istiyorum.

1 Ay Kredi Borcunu Ödemezsem Ne Olur

Tüketici kredisi , konut kredisi veya farklı ir kredi türünün taksitlerini zamanında ödeyemediğimiz olabilir. Yüz binlerce kişi hayatı boyunca bir çok kez bu tür ödemelerde sıkıntı yaşayabilir. Özellikle kullandığı kredinin taksitini ilk defa zamanında ödeyemeyenler bu konuda oldukça tedirgin olurlar. Herhangi bir sıkıntı nedeni ile ödenmesi gereken kredi taksitini ödemeyenler korkmasın. Bankalar 1 kredi taksiti ödenmediği zamanlar sizi hemen icraya vermezler rahat olun. Fakat bir sonraki ayda taksit ödemesinde bulunmazsanız durum değişebilir. Bu neden ile 2 taksit üst üste ödeme yapmayanlara banka 30 günlük bir zaman diliminde geciken taksitleri ödemesi adına süre verir. Eğer bu süre bitimine kadar da kredi taksitleri ödenmezse yasal işlemler başlar.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve İcra Ne Zaman Gelir

Ülke genelinde milyonlarca vatandaşımız bankalardan kredi kullanmıştır. Bunların bazıları farklı nedenler ile taksit ödemesinde gecikme yaşayabilir. Bu gibi durumda olanların ise ilk aklına gelen eve ne zaman icra geleceği ile ilgilidir. Bankalara kredi borcu olup da ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar maalesef bu tür uygulamalara hala maruz kalmaktadır. Ama bu hemen 1 ay içerisinde gerçekleşecek anlamına gelmemeli. Bunun da bir prosedürü bulunmaktadır. Zamanında ödenmeye kredi taksitleri için belirli bir süre bulunmaktadır. Az öncede belirttiğimiz gibi ilk iki ay herhangi bir taksit ödemesi yapılmazsa banka tarafından uyarılırsınız. Tarafınızı geciken taksitleri yatırmanız adına en fazla 30 günlük bir süre verilir ve gecikme faizi ile birlikte bu borcu ödemeniz talep edilir. Bu süre içerisinde ödeme yapmayanların varsa maaşlarına % 25 oranında (Maaşın 1/4 ünü geçmemek kaydı ile) kesinti uygulanmak üzere işlem yapılır.

Kredi Borcu Ödenmezse Maaşa Kesinti Yapılır mı?

Kredi Taksitini Ödemezsem Ne Olur sorusu karşısında insanların en çok merak ettiği maaşıma el konulur mu sorusudur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sabit bir maaş geliri olanların evine icra gitmeden önce maaş kesintisi yapılır. Emekli maaşı alanlara ise bu uygulama yapılmaz. Yapılan uygulama neticesinde ödenmeyen borçlara yasal faiz uygulanır ve toplam miktar maaşınızın % 25 ini geçmemek kaydı ile tahsil edilmeye başlanır. Eğer maaşınızda daha önceden uygulanan bir haciz uygulaması bulunuyorsa öncelikli olarak bunun bitmesi gerekir. Yani maaşınızın 1 / 4 ü kesilirken başka bir maaş haczi gelirse sırada bekler ve öncelikli haciz bittikten sonra sırada bekleyen haciz işleme alınır. Bu da insanların maaşında belirli bir orandan fazla kesinti yapılmasına engel olur.

Hem Maaş Haczi Hem Eve İcra Gelir mi?

Bankalara olan borçlar belirli dönemden sonra varlık yönetim şirketlerine devredilebilir. Bu işlem genellikle 1 yıl ile 2 yıl içerisinde gerçekleşir. Yani borçludan banka alacağını tahsil edemediği zaman bu yönteme başvurur. Bu yöntem devreye girdikten sonra banka aradan çıkarak borcunuzu bu şirketlere devredebilir. Bu da ayrı bir işlem ücreti olarak tarafınıza yansıtılır. Daha fazla miktarda faiz ve işlem ücreti ödememek için kredi veya kredi kartı borçlarını bu süre içerisinde ödemeniz tavsiye edilir. Bu gibi durumda kalmadan önce sizde borç kapama kredisi kullanarak ödenmemiş kredi borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Ödenmeyen Kredi Borcu İçin Kredi Kullanmak

Her ne kadar borç borçla kapanmaz denilse de on binlerce kişi ödemekte zorlandığı kredi taksitleri için bu yöntemi kullanmak zorunda kalıyor. Kredi borcunun dışında kalan bankalardan alacağınız borç transferi veya borç kapama kredilerini kullanarak geçici çözümler üretebilirsiniz. Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin bankalardan kırmızı kalem yemeden önce bu işlemi yapmaları gerekmektedir. Bilindiği üzere kredi notu uygulaması bankaların ortak kullandığı bir derecelendirme yöntemidir. Kredi notunuz her geciken taksit zamanında düşürüldüğünü bilmelisiniz. Ödenmeyen taksitler nedeni ile kredi kullanmanıza engel olacak nota düşmeden önce bu işi yapabilir ve kredilerinizi ödeyebilirsiniz.

Kredi Taksitini Ödemezsem Ne Olur sorusuna öncelikli olarak verilecek ilk yanıt yukarıda da belirttiğimiz süre sonunda maaşınıza haciz uygulanacağıdır. Maaşı olmayanlar veya yüksek miktarda borcu bulunanlar ise maalesef evlerine haciz gelme ihtimali ile karşı karşıya kalırlar. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak bankanın avukatları ile görüşme yapılabilir ve ek süre talebinde bulunulabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.