KızlarBiliyor

Uzman Çavuşluktan Gardiyanlığa Nasıl Geçiş Yapılır

Uzman Çavuşluktan Gardiyanlığa Nasıl Geçiş Yapılır

Uzman Erbaşlık görevinden ayrılanlara Devlet Memuru olma hakkı bulunmaktadır. Resmi gazetede yayınlanan 676 sayılı kanun kapsamında konu açıklanmaktadır. Uzman Çavuşluktan Gardiyanlığa Nasıl Geçiş Yapılır sorusunun cevabının sizlerle paylaşmak istiyorum. Askerlik görevini Uzman olarak yapanlar bu görevden ayrılmaları sonucunda iş aramak zorunda kalmayacak. Gardiyan olmak isteyen uzman erbaşların taşıması gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir.

Uzman Erbaşlara Devlet Memuru Olma İmkanı

Geçtiğimiz yıllarda da yapılan bu uygulama ihtiyaç duyulması halinde her yıl yapılabilir. Uzman çavuş olarak görev yapan ve 35 yaşından büyük olmayanlar bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunabilirler. Askerlik hizmetinden sonra Devlet Kadrosunda görev almak isteyen ve aşağıda belirtilen şartları taşıyanlar başvuruda bulunabilirler. Uzman Çavuşluktan Gardiyanlığa Nasıl Geçiş Yapılır sorusu için ilk öncelikli olarak kişinin halen Uzman Erbaş görevinde bulunmaması şartı dikkat çekmektedir.

Alımı yapılacak olan İnfaz ve Koruma Memurluğu (Gardiyan) başvurusuna bulunacak olanların öncelikle hazır görevde bulunmuyor olması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bundan sonrada yapılacak olan alımlarda başvuru tarihinden önce bu görevden ayrılmış olmanız gerekmektedir. Görevden ne zaman ayrılması gerektiği ise açıklanacak olan alım tarihi ve başvuru tarihi listesinde açık olarak belirtilmektedir. Sizde bu imkandan yararlanmak istiyorsanız yayınlanacak olan alımların tarihlerine dikkat etmelisiniz.

Uzman Erbaşlıktan Gardiyanlığa Geçmek

İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) ihtiyacının karşılanması. Uzmanlıktan ayrılan kişilerin Devlet kadrosunda görev almaları adına 676 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Bu kanunun 7. maddesinde belirtildiği üzere Devlet kadrosunda İnfaz ve Koruma Memuru olarak görev almak isteyen eski uzman erbaşlar merkezi sınav uygulamasından muaf tutulacağı belirtilmiştir. Bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen veya bu kanunun tam metnini okumak isteyenler 676 sayılı kanuna buradan ulaşabilirler.

Tabi ki gardiyan olmak isteyen uzman erbaşların taşıması gereken tek şart bu değildir. Bunun yanında bu mesleği icra etmek için aranan kriterleri de taşıması gerekmektedir. Bu neden ile bu göreve başvuruda bulunmak isteyenlerin taşıması gereken şartların neler olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlattığımız İnfaz ve Koruma Memurluğu Nasıl Olunur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uzman Erbaşlar Nasıl İnfaz Koruma Olur

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Uzman Çavuşluktan Gardiyanlığa Nasıl Geçiş Yapılır sorusuna verilecek ilk cevap hali hazırda bu görevde bulunmamak olacaktır. Bunun ile birlikti 35 yaşını geçmemek ve bu görev işin aranan şartları taşımak gerekmektedir. Bu kapsamda bu kadroda görev almak adına başvuru yapmayı düşünenler için şartları sıralamak gerekirse;

Uzman Erbaşlar Nasıl İnfaz Koruma Olur

  • Uzman Erbaşlık görevinden kendi isteği ile ayrılmış olmak
  • 35 yaşından büyük olmamak
  • En az lise ve dengi okul mezunu olmak
  • Uzmanlık görevinde en az 2 yıl hizmet etmiş olmak
  • 170 cm den kısa olmamak
  • Boy kilo endeksinin 13 den fazla 17 den az olmaması

Başvuru Nasıl ve Nereye Yapılır

Uzman Çavuşluktan Gardiyanlığa Nasıl Geçiş Yapılır diye araştırma yapanların yukarıda belirttiğimiz şartları taşıması gerekmektedir. Bunun ile birlikte alımı yapılacak olan bu kadro için alım ilanının yayınlanmış olması gerekir. Alımlar için kesin bir tarih belirtilmemek ile birlikte yıl içerisinde herhangi bir dönem yapılabilir. Başvuru yapmak isteyenlerin alım kararından sonra alımı yapacak olan Adli Yargı Komisyon Başkanlıklarına giderek şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

Serdar Yıldız

Merhabalar; ben Serdar YILDIZ İstanbul Üniversitesi İşletme Mezunuyum. 2012 yılından beri İnternet üzerinden iş fikirleri ve girişimcilik hakkında yapmış olduğum çalışmaları sizlerle paylaşıyorum. İş kurmak adına araştırma yapan girişimcilere kredi imkanları, Devlet hibesi ve Devlet destekler hakkında bilgi vermekteyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.