KızlarBiliyor

KOSGEB Performans Desteği Nedir

KOSGEB Performans Desteği Nedir

Kosgeb 2019 Girişimci Desteklerini açıkladı. Yapılan açıklamada en çok dikkat çeken ise KOSGEB Performans Desteği Nedir? Bu destekten yararlanmak için ne yapılmalı. 1. performans ve 2. performans dönemleri ne anlama  gelmektedir. Verilecek olan 2019 yılı girişimci desteklerinde değişen kurullar nelerdir. Kosgeb 2019 girişimcilik destekleri hakkında yapılan tüm değişiklikler ve verilen hibe miktarları hakkında merak ettiklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da Girişimci adaylarına Destekler artarak devam etmekte. Yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere eğitim ve finansal destek vermeye kaldığı yardan devam ediyor. Sizde kendi işinizi kurmak için gerekli olan sermaye desteğini buradan alabilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Verilen desteklerde dikkat çeken bir ayrıntı hakkında bilgi vermek istiyorum. Yapılan açıklamada da gözüktüğü üzere yeni bir destek uygulamasına başlanmakta. Kosgeb Performans desteği adında 2 farklı destek verilmeye başlanıyor. Pekala KOSGEB Performans Desteği Nedir.

Kosgeb 2019 Girişimcilik Destekleri

Girişimcilerin en büyük destekçisi olan Kosgeb girişimci adayları için yapacağı 2019 yılı destekler hakkında bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklama da ise verilecek olan destekleri 2 farklı düzeyde ve miktarda gerçekleştirileceği anlaşılmaktadır. Yeni bir iş kurma fikrine sahip olan girişimcilere desteklenen sektörler de düşük – orta ve  yüksek düzeyde değerlendirilecek. Verilecek olan girişimci destekleri az önce de belirttiğimiz gibi 2 ana başlık altında değerlendirilecek. Bu değerlendirmenin ana başlıklarını belirtmek gerekirse;

Verilecek olan destekler bu ana başlıklar altında değerlendirilip birbirinden farklı hibe ve kredi destekleri ile desteklenecektir. Sizde Kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında belirtilen iş modellerinden birisini yapabilir ve verilen bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Geleneksel Girişimci Performans Destekleri

Geleneksel girişimci desteği programından yararlanmak isteyenlerin belirlenen bir takım şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartların neler olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum;

  • Girişimcilik eğitimini tamamlayan girişimcilerin açmış oldukları işletmeler bu imkandan yararlanmak için başvuruda bulunabilir
  • Girişimcilerin ortak olması halinde ortaklığının en az % 50 oranında olması gerekir
  • Başvuruda bulunacak olan işletmenin başvuru tarihi itibari ile son 1 yıl içerisinde kurulmuş olması gerekir
  • Kosgeb veri tabanına kayıt olduktan sonra bu imkandan yararlanmak adına başvuruda bulunabilirsiniz.
  • İşletmeler Geleneksel girişimci veya İleri Girişimcilik desteklerinden sadece birisine başvuruda bulunabilir
  • Başvurusu kabul edilen işletme sahibi ile 2 yıllık bir protokol imzalanır

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar geleneksel veya ileri girişimci desteklerine başvuruda bulunabilirler. Başvurular oluşturulan komisyon tarafından incelenecek olup kabul veya ret atma hakkına sahiptir.

Geleneksel Girişimci Desteği almaya hak kazanan işletme sahiplerine gerçek kişi statüsünde açmış oldukları işletmeleri için kuruluş desteği adı altında 5. 000 TL. Sermaye Şirketi statüsünde açmış oldukları işletmeler için de 10.000 TL kuruluş desteği verilmektedir. Verilen bu destek hibe olarak verilmekte olup geri ödemesi bulunmamaktadır. Verilen bu desteklere ilave olarak Performans desteği olarak da aşağıda açıklaması bulunan şartlar dahilinde 40.000 liraya kadar ikinci bir destek verilmektedir. Bu desteklerden yararlanmak için başvuru sahibinin engelli, şehit yakını, genç, bayan veya gazi olması halinde ise ilave olarak 10. 000 TL ilave destek verilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz desteklerden yararlanmak isteyenlerin ise belirlenen oranlardaki performanslarına bakılacaktır. Bu neden ile KOSGEB Performans Desteği Nedir ve bu destekler için performans oranın nasıl olması gerektiğini merak edenlere bu oranların tablosunu inceleyebilirler.

kosgeb performans tablosu

Kosgeb Makine Teçhizat Destekleri 2019

Yukarıda belirttiğimiz gibi girişimcilere verilen destekler bu yıl 2 farklı alanda verilmektedir. İşletme kuruluş desteği ve performans desteği ile birlikte toplamda 50.000 TL hibe desteği alabilirsiniz. Bunun ile birlikte  Makine, teçhizat giderleri ile birlikte yazılım lisans bedeli adı altında 100.000 TL. Orta yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000 TL. Yüksek Teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere ise 300.000 TL. destek sağlanmaktadır. Ayrıca danışmanlık, mentörlük veya işletme koçluğu alanında destek alanlara geri ödemesiz olarak 10. 000 TL destek verilmektedir.  Verilen bu destekler ile birlikte sizde işletmeniz için gerekli olan makine teçhizat veya yazılım alımlarını gerçekleştirebilirsiniz. İşini büyütmek isteyenler yukarıda belirtilen oranlarda verilen desteklerden yararlanmak adına başvuruda bulunabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.