KızlarBiliyor

Engellilere Kosgeb Hibesi İle Dükkan Açmak

Engellilere Kosgeb Hibesi İle Dükkan Açmak

Engellilere Kosgeb Hibesi İle Dükkan Açmak için verilen destekler. Kendi işini kurmak isteyen engellilere verilen destekler nelerdir? Hangi engelliler hibe ve destek imkanlarından yararlanabilir? Devlet desteği ile dükkan açmak isteyen engelliler nereye başvuru yapmalı? Kosgeb desteği ile dükkan açmak isteyen engelliler ne yapmalı? Finansal sıkıntılar yüzünden kendi iş yerini açamayan engellilerin yapması gerekenler nelerdir? Engellilere Kosgeb Hibesi İle Dükkan Açmak fırsatları nelerdir? Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımızın iş yeri açmak için gereken desteği nasıl alabileceği ve bu desteği kimlerin alabileceği ile ilgili yaptığımız araştırmayı Engellilere Kosgeb Hibesi İle Dükkan Açmak  başlıklı haberimizde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Engellilerin İş Hayatına Atılması İçin Yapılan Destekler

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ülkemizde 6 milyona yakın engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızın kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için belirli şartlar dahilinde çalışması gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımızın kendi ihtiyaçlarını başkalarına muhtaç kalmadan gidermeleri adına Sosyal Devlet anlayışı kapsamında belirli destekler verilmektedir. Bir çok engelli vatandaşımızın bildiği gibi belirli sayıda insan çalıştıran devlet ve özel sektör kurumları belirli oranla engelli vatandaş çalıştırmak zorundadır. Bünyesinde 100 ve üzeri işçi çalıştıran her işletme % 3 oranında engelli işçi çalıştırma zorunluluğundadır. Bu kapsamda engelli işçi çalıştırmayan işletmelere ceza kesilmektedir. Aynı şekilde Devlet Kurumlarında da aynı oranda engelli personel bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Devlet Kurumlarındaki Engelli personel kontenjanından yararlanmak isteyenlerin 2 yılda bir düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılmaları gerekmektedir. Bu sınavda geçerli puanı alan engelli vatandaşlarımıza belirtilen kontenjan ve özel durumuna göre hazırlanan atama planlaması dahilinde tercihli atama hakkı verilmektedir. İsteyen engelli vatandaşlarımızdan Lise. Lisans ve Yüksek Lisans mezunları bu sınava katılarak Devlet Memuru olmaya hak kazanabilmektedir. Bu bilgiyi verdikten sonra kendi işinin patronu olmak isteyen engellilerin açmak istedikleri dükkan ile ilgili olarak Engellilere Kosgeb Hibesi İle Dükkan Açmak fırsatlarından bahsetmek istiyorum.

engellilere kosgeb desteği

Engellilere Dükkan Açmak İçin KOSGEB Destekleri

Ülkemizde girişimciliğin yaygınlaştırılması, geliştirilmesi ve bilinçli girişimcilerin yetiştirmesi adına destek veren tek kurum KOSGEB olarak dikkat çekmektedir. Engelli vatandaşlarımızda kosgeb tarafından verilen bu destekler ile hayal ettikleri iş yerlerine kavuşma imkanı bulmuştur. Sizde ekonomik sıkıntılar nedeni ile kendinize ait bir iş yeri açamıyorsanız Kosgeb Girişimci Destek Programı kapsamında verilen desteklerden yararlanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. 32 saatlik uygulamalı bir eğitim olan kursa sayesinde kosgeb desteklerine başvuruda bulunabilir ayrıca başarılı bir işletmenin nasıl kurulması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu kapsamda Ülkemizin her yerinde belirli zamanlarda açılan bu kursları takip ederek size uygun olanına katılmanız gerekmektedir. Bu kursu başarılı bir şekilde tamamlayanlar hazırlayacakları İş Planları ile birlikte bağlı bulundukları Kosgeb birimlerine hibe başvurusunda bulunmalıdır. Yapmak istedikleri iş için hazırladıkları iş planı kabul edilen engellilere dükkan açmak için 50 bin lira hibe verilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olmak kaydı ile hibe alan engelli vatandaşlarımıza faizsiz ve geri ödemeli olarak 100 bin liraya kadar kredi imkanı da sağlanmaktadır. Sizde kendi işinizin patronu olmak ve başkalarına iş imkanı sağlamak adına Engellilere Kosgeb Hibesi İle Dükkan Açmak imkanlarından yararlanabilirsiniz. Kosgeb dükkan açma hibesi başvurusunda bulunanlar arasında Engelli ve Bayanlara öncelik vererek bu tür insanların bu imkandan daha çok yararlanmalarını sağlamaktadır.

Engellilere İş Yeri Açmak İçin Banka Kredisi

Finansal sıkıntılar yüzünden kendi i yerini açamayan engellilere Kosgeb tarafından verilen desteğin dışında bazı devlet bankaları kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Her türlü girişimciliğe destek veren Ziraat Bankası Engellilerin iş sahibi olması ve ekonomiye katkıda bulunmaları adına kredi vermeye  devam etmektedir. Sizde isterseniz kendi adınıza açacağınız iş yeri için Ziraat Bankası Engelli Girişimci Kredisi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Banka düzenlemiş olduğu bu kredi imkanını dükkan açmak isteyen engelli vatandaşlara verdiği gibi engelli işçi çalıştıran işletmelerinde yararlanmasını sağlamaktadır. İsterseniz bankanın vermiş olduğu Engelsiz Destek Paketi hakkında kısa bir bilgi verelim.

  • Düşük faiz oranı ile kredi kullanmanız sağlanmaktadır
  • 60 aya kadar vade imkanı verilmektedir
  • Kendiniz, eşiniz ve 18 yaş üzerindeki çocuklarınızı dahil edebileceğiniz özel bireysel emeklilik planı
  • Bankacılık işlemlerinde özel indirimler
  • Sektörel riskler gözetilerek teminatlandırılmış avantajlı Sigorta hizmeti

Sizde bankanın vermiş olduğu Engelsiz Destek Kredisi  imkanlarından yararlanarak açmak istediğiniz iş yeri için gerekli olan finansal desteği alabilir veya Engellilere Kosgeb Hibesi İle Dükkan Açmak fırsatlarından yararlanarak hibe veya kredi alarak hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.