KızlarBiliyor

Drone Ehliyeti Nereden Alınır

Drone Ehliyeti Nereden Alınır

Drone Ehliyeti Nereden Alınır. Kelime anlamı uçan arı olan dronelar oldukça ilgi görmeye başladı. Birbirinden farklı ebat ve modeldeki dronelar 300 liradan 50 bin liraya kadar farklı fiyat aralığında satışa sunulmaktadır. amaca göre farklılık gösteren bu uçan arılar 7 den 70’e herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Ticari veya hobi amaçlı olmak üzere ikiye ayrılan bu makineleri kullanmak isteyenlerin belgeye sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan ve belge vermeye yeterli görülen kuruluşlar bu belgeyi vermektedir.Özel eğitim veren bu kurumlara başvuru yaparak sizde kısa bir süre içerisinde bunları uçurmak adına bir belge sahibi olabilirsiniz.

Drone uçurma belgesi almak için başvuruda bulunacakların kullanacakları durunun ağırlığı ve kullanım amacına göre farklı belgeler verilir. Ağırlığı 4 kilograma kadar olan hobi amaçlı dronelar için İHA 0 belgesi 4 kilogram ile 25 kilogram arasındaki için İHA 1 belgesi alınmalıdır.

İHA Uçurma Belgesi Kimlere Verilir

Belirlenen alanlarda iha uçurmak isteyenlerin yukarıda belirttiğimiz belgelerden birisine sahip olması gerekmektedir. Bu belgeyi almak isteyenlerin İHA 0 belgesi için en az 12 yaşında İHA 1 belgesi için de en az 15 yaşında olmak gerekmektedir. Belirli dönemde talepler doğrultusunda açılan bu kurslara katılanlar kısa bir sürede bu belgeye sahip olabilirler.

İHA 0 Belgesine sahip olmak için 12 saatlik bir eğitim almanız gerekmektedir. 2 günde tamamlanan bu eğitimde 10 saat eğitim 2 saat pratik eğitim verilmektedir.

İHA1 Belgesini almak isteyenler için 36 saatlik bir eğitim alması gerekmektedir. 4 gün süren bu eğitimde de 2 saatlik bir uçuş eğitimi verilmektedir.

Yukarıda belirtilen bu belgeleri alanların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İnternet sitesine girerek kullanacakları droneları kayıt altına aldırmalı ve uçuş için gerekli izin işlemlerini buradan yapmalıdır. Bu belgeye sahip olmayanlar yerleşim alanlarına 50 metreden daha fazla bir yakınlıkla kesinlikle iha uçuşu gerçekleştirmemelidir.

Drone Uçurmak İçin İzin Nereden Alınır

Ülkemizde iha (drone) uçurmak için gerekli şartları taşıyanlara izin vermektedir. Bu şartların başında yukarıda belirttiğimiz belgeye sahip olmak gerekmektedir. Bu belgeye sahip olanlar ise her yerde istediği zaman iha uçuramazlar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü mevzuatında belirtilen ve uçuşa yasak bölgelerde belge sahibi olursanız olun uçuş yapmanız yasaktır. Bu neden ile nerelerde uçuş yasağının olduğu öğrenmek gerekmektedir. Bunu da sivil havacılık müdürlüğü uçuşa izin verdiğini belirtildiği İnternet adresinde öğrenebilirsiniz.

Hobi amacı ile alınan droneları kullanmak isteyenlerin yerleşim alanlarına en az 50 metre uzaklıktaki bir alanda uçurmalarına izin verilmektedir. Bunun ile birlikte nüfusun bulunmadığı kırsal alanlarda uçuş yapılabilir.

Drone Ehliyeti Nereden Alınır

Drone Ehliyeti Ücretleri Ne Kadar

Drone Ehliyeti Nereden Alınır sorusunun yanında bu ehliyet için ne kadar bir ücret ödendiği merak edilmektedir. Ülkemizin farklı bölgelerinde farklı zaman aralığında açılan bu kurslara katılmak isteyenlerin belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. İHA 0 belgesi için ortalama 500 Lira ile 800 lira arasında bir ücret talep edilmektedir. İHA 1 belgesi almak isteyenlerin ise 1000 lira ile 2000 lira arasında bir ücret ödemesi gerekmektedir. Alacağınız bu belgenin geçerlilik süresi bulunmamakta olup ömür boyu kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede bu belgeyi almak isteyip de herhangi bir eğitim merkezi bulunmayanlar farklı bir yöntem kullanabilirler. Bir çok eğitim kurumu 50 kişilik bir eğitim listesi oluşturabilen bölgelere giderek gerekli eğitimleri vermektedir. Sizde bu belgeyi almak adına bu sayıda katılımcı bulabilirseniz bu belgeyi vermeye yetkili eğitim merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.