KızlarBiliyor

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Maddi durumu iyi olmayan ailelere başta Belediyeler olmak üzere bir çok Devlet Kurumu destek vermeye devam ediyor. Verilen bu destekler nakit para desteği, kira desteği, yiyecek ve giyecek yardımı olabilmektedir. Özellikle bugünlerde Koronavirüs nedeni ile bir çok aile maddi anlamda sıkıntılar yaşamaktadır. Bu salgın nedeni ile işinden olanlar bu konuda verilen desteklerden yararlanmak adına yapılması gerekenleri araştırmaktadır. Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Belediye kimlere destek vermektedir. Devlet tarafından verilen maddi destekler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu desteklere başvuruda bulunmak isteyenler. Maddi sıkıntılar içinde olan vatandaşlarımız bulundukları bölge Belediyelerine başvurarak verilen bu desteklerden yararlanabilirler. Bu kapsamda verilen desteklerden yararlanmak adına kimler başvuruda bulunabilir. Belediye Maddi Yardım Başvurusu yapmak isteyenlerde aranılan şartlar nelerdir vb. soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Belediyeler Kimlere Yardım Eder

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır sorusu kadar verilen bu yardımları kimler alabilir sorusunun cevabını vermek istiyorum. Bilindiği üzere belirli şartların altında yaşam mücadelesi veren vatandaşlarımıza hem Devlet kuruluşları hemde Belediyeler bir takım destek vermektedir. Her Belediyenin kendi sınırları içinde yaşayan ve desteğe ihtiyacı olan vatandaşları için ayırdığı bir bütçe bulunmaktadır. Bu bütçe kapsamında gerek maddi gerekse malzeme temini etmek ile görevli birimler bulunmaktadır. Öncelikli olarak bu imkandan yararlananlara Belediyeler Mahalle Muhtarları aracılığı ile ulaşmaktadır. Bunun ile birlikte Belediyeye bağlı olarak çalışan Destek Birimlerine giderek başvuru yapanlarında durumları incelenmekte ve gerekli görülenlere destek verilmektedir. Verilen bu desteklerin öncelikli olarak neler olduğunu kısaca belirtmek gerekirse;

 • İhtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı
 • İhtiyaç sahibi ailelere giyecek yardımı
 • İhtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı
 • İhtiyaç sahibi ailelere Nakit Para Yardımı
 • İhtiyaç sahibi hastalara ilaç desteği
 • İhtiyaç sahibi hastalara tekerli sandalye ve diğer tıbbı araç gereç yardımı
 • İhtiyaç sahiplerine kira desteği
 • İhtiyaç sahibi çocuklara eğitim desteği

Yukarıda belirttiğimiz destekler bağlı olduğunuz Belediyelere göre farklılık gösterebilir. Verilen bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar veya kimlerin ihtiyaç sahibi sayıldığı ile ilgili kriterler aşağıda belirtilmiştir.

Belediye’den Maddi Yardım Almak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ülke genelinde her Belediye kendi sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek vermektedir. Verilen bu destekler belediye birimleri tarafından yerinde incelenmekte ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması konusunda çalışma yapmaktadır. Çalışmayan veya aldığı maaş ile geçinmekte zorluk yaşayanlar, engelliler, 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlar, Asker çocukları, Hasta ve bakıma muhtaç olan kişiler bu imkanlardan yararlanmaktadır. Sizinde bu veya buna benzer nedenlerden dolayı maddi veya sağlık konusunda bir sıkıntınız varsa bu destek için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu imkandan yararlanmak isteyenler isterlerse öncelikli olarak Mahalle Muhtarlarına durumları ile ilgili bilgi vererek aracılık yapmasını isteyebilir. İsteyenler de Belediye Binasında bulunan sosyal destek birimlerine giderek konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu desteklerden yararlanmak istediğini belirten bir dilekçe ile başvuruda bulunabilir.

Yukarıda belirttiğimiz imkanlardan yararlanmak adına verilen destekler için başvuruda bulanmak isteyenler isterlerse İnternet üzerinden de başvurularını yapabilirler. Özellikle sokağa çıkma yasağı olan bu günlerde en uygun olanı da bu olarak dikkat çekmektedir. Evinde İnternet bağlantısı olanların oturdukları yerden 5 dakikada yardım talebinde bulunmaları adına girecedestekleri İnternet sayfalarının linkleri aşağıda belirtilmiştir. Sizde bu linkler sayesinde gerekli destek almak adına başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

İhtiyaç sahibi ailelere maddi ve araçsal destek veren Belediyeler arasında ilk sırayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi almaktadır. Bilindiği üzere bu destek için en büyük bütçeye sahip olan Belediye İstanbul Büyük Şehir Belediyesidir. Ailelere maddi desteğin yanında, yakacak desteği, erzak kolisi desteği, bedava ulaşım kartı desteği, öğrencilere eğitim desteği gibi bur çok alanda destek verilmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyenler ve Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır diye araştırma yapanlar belirttiğimiz telefon numarası veya açık adresinden Sosyal Hizmet Müdürlüğüne başvuruda bulunarak bu desteklerden yararlanabilirler.

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Telefon Numarası: 0 212 449 7400

İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Adresi: Topçular Mah. Beylerbeyi Cad. Bostanaralığı sok. (İETT Garaj Yanı) Eyüp- İSTANBUL

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Özellikle Koronavirüs nedeni ile sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızdan Ankara’da ikamet edenlerin büyük bir bölümü Ankara Büyük Şehir Belediyesi Desteklerine başvuru yapmaktadır. Nakit ihtiyaç desteğinin yanında erzak kolisi dağıtımı yapan belediye  özelliSoskle yaşlılara yönelik yardımları ile dikkat çekmektedir. Belediye ekipleri 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı nedeni ile sokağa çıkamayan vatandaşlar için bir birim oluşturmuştur. Bu birimde görev alan personeller bu kişilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ekmek alımından market ve pazar alışverişine kadar bir çok hizmet veren Belediye virüs nedeni ile işsiz kalan ve ihtiyaç sahiplerine destek vermeye devam etmektedir. Ankara Büyük Şehir Belediyesi Sosyal Yardım Birimlerine yapılan başvurular titizlikle değerlendirilmekte ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşma konusunda hassas davranmaktadır. Bu birime ulaşmak isteyenler için adres ve telefon numarası bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Birimi Telefon Numarası: 0 312 322 1133 – 0 312 322 4547

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Birimi Adres Bilgileri: Osmanlı İş Merkezi Yeni Etlik Caddesi No: 103 Etlik-Keçiören- ANKARA

İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

İhtiyaç sahibi vatandaşlarına maddi yardım, gıda yardımı, temizlik malzemesi yardımı, ulaşım kartı yardımı, sağlık yardımı vb. destekler veren İzmir Büyük Şehir Belediyesi desteklerine devam etmektedir. Özellikle koronavirüs nedeni ile ihtiyaç sahibi ailelere temizlik malzemesinin yanında gıda yardımı da verilmeye devam ediliyor. Verilen bu desteklerden yararlanmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar aşağıda verilmiştir. Bu şartları yerine getiren ve belirtilen evraklar ile başvurusu yapanlar,  yapılacak olan değerlendirme ve yerinde keşif ile belirlenmektedir. Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır diye araştırma yapan ve İzmir’de ikamet eden vatandaşlarımız bu konu ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak için aşağıda belirtilen telefon numaralarını kullanabilirler. Bunun ile birlikte İzmir Büyük Şehir Belediyesinin sağlamış olduğu diğer destekler aşağıda belirtilmiştir;

 • İzmir Büyük Şehir Belediyesi Akülü tekerlekli sandalye desteği
 • İzmir Büyük Şehir Belediyesi Akülü sandalye için AKÜ desteği
 • İzmir Büyük Şehir Belediyesi Manuel Tekerlekli Sandalye
 • İzmir Büyük Şehir Belediyesi Hastalar için havalı yatak desteği
 • İzmir Büyük Şehir Belediyesi Yetişkin Hasta Bezi desteği
 • İzmir Büyük Şehir Belediyesi Görme Engelli Bastonu desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Birimi Telefon Numarası: 0 232 293 1921

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Birimi Adresi: Lale Mahallesi Menderes Caddesi No: 418 Gürçeşme- Buca – İZMİR

Belediye Maddi Yardım Şartları

Yukarıda belirttiğimiz İstanbul, Ankara ve İzmir Büyük Şehir Belediyelerinin dışında kalan tüm Büyük Şehir Belediye ve Diğer Belediyeler destek vermektedir. Verilen bu destekler için belirli bir şartları taşımanız ve gerekli evraklar ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. İstenilen belgeler Belediyelere göre bir takım farklılıklar gösterebilir. Fakat aşağıda  belirtilen evraklar her belediye tarafından talep edilmektedir. Belirtilen evrakları hazırlayanlar bağlı bulundukları Belediyelerin Sosyal Hizmetler Birimlerine giderek başvurularını yapabilirler.

 • Maddi yardım başvurusu bulunacak Belediye sınırları içinde ikamet ediyor olmak
 • Ailenin gelirlerinin toplamı TÜİK yoksulluk sınırları altında olması
 • Mahalle muhtarından alınacak fakirlik kağıdı
 • Adrese dayalı hane halkı aile beyan fişi
 • Başvuru formu
 • Yapılacak olan değerlendirme sonucunun ihtiyaç sahibi ve destek alabilir olması

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar verilen maddi destek, gıda desteği, temizlik malzemesi desteği, yakacak desteği ve diğer destekler için başvuruda bulunabilirler. Belirttiğimiz gibi yapılan başvurular görevli personel tarafından incelenerek gerekli olup olmadığı hakkında rapor hazırlanır. Destek alması gerekli görülenlere gerekli olan destekler belediye personelleri tarafından sağlanmaktadır.

Yorumlar
 1. Sultan dedi ki:

  Evde paketleme işi yapmak istiyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.