KızlarBiliyor

Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

Ülkemizde ve Dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs salgını için alınan tedbirler hen geçen gün artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 30 Büyük Şehir ve Zonguldak iline yapılan giriş ve çıkışlar kapatıldı. Belirli şartları taşımayan ve seyahat izni olmayanlar bu illere giriş ve çıkış yapamayacak. Otobüs ile seyahat edecek olanların önceden belirlenen yerlere başvurarak seyahat izin belgesi alma zorunluğu bulunmaktadır. Bunun ile birlikte Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Başvurusu yapılması zorunluluğu da getirildi. Valilik ve Kaymakamlık tarafından oluşturulan birimler tarafından verilen bu izin belgesini artım E-Devlet üzerinden almanız gerekmektedir. Seyahat izin belgesini kimler alabilir? Seyahat izin belgesi başvurusu E-Devlet üzerinden nasıl yapılır? Seyahat İzin Belgesinin Geçerlilik süresi ne kadardır? bu ve buna benzer tüm merak edilen soruların cevapları www.kizlarbiliyor.com olarak sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Şartları Nelerdir

03 Nisan 2020 Tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından bizzat yapılan açıklama ile 30 büyük şehir ve Zonguldak iline giriş çıkışlar kapatıldı. Bu yasaktan muaf olanlar veya izin belgesine sahip olanlar dışında maalesef kimse giriş çıkış yapamayacak. Bu yasak kapsamının dışında kalanların kimler olduğunu kısaca belirtmek gerekirse;

 • Gıda maddesi taşımacılığı yapanlar
 • Temizlik maddesi taşımacılığı yapanlar
 • İlaç ve tıbbı gereç taşımacılığı yapanlar
 • İç İşleri Bakanlığı tarafından belirlenen sektörler ve lojistik araçlar
 • Uluslar arası taşımcılık yapanların transit geçişleri
 • İzinli yolcu taşımcılığı yapan araçlar

Yukarıda belirtilen şartlar dahilinde bulunanlar yasaklanan bu bölgeler giriş çıkış yapabilirler. Yapılacak olan yolculuklar belirlenen bölgelerde incelenerek gerekli evrak kontrolü ve sağlık taramasından geçirilecektir. Bu belirtilenlerin dışında kalan ve özel aracı ile seyahat etmek isteyenlerin izin belgesi almaları adına taşıması gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartların neler olduğunu sıralamak gerekirse;

İzin Belgesi Verilecek Olanlarda Aranan Şartlar

İzin Belgesi Verilecek Olanlarda Aranan Şartlar

 • Tedavi amaçlı doktor tarafından sevk edilen hastalar
 • 1. derecede yakını vefat edenler (Anne, Baba, Eş ve Çocuklar. Cenaze nedeni ile seyahat izni almak isteyenlere toplam 4 kişiye kadar izin verilmektedir.)
 • Son 5 gün içerisinde başka bil bölgeden gelen ve kalacak yeri olmayanlar
 • Ağır hastalığı olan ve tedavi edilmesi gerekenler

Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Başvurusu yapabilirler. Yapılacak olan başvurular E-Devlet üzerinden yapılmakta olup seyahat izin belgesi sonucu SMS olarak cep telefonunuza gönderilmektedir. Bu belgeye sahip olmadan yola çıkanlara cezai işlem uygulandığını belirtmek isterim.

Özel Araç İzin Belgesi Başvuru İşlemleri

Daha önceden Valilik veya Kaymakamlık tarafından verilen bu belgeye başvurular artık E-Devlet üzerinden yapılması gerektiği belirtilmektedir. Bunun için E- Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Hemen Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Başvurusu yapmak isteyenler buradan ilgili sayfaya geçiş sağlayabilirler. Ekrana giriş yapıldıktan sonra giriş için gerekli bilgileri girdikten sonra karşınıza çıkan ekrandan yeni izin belgesi talep sekmesi seçilmektedir. Bu işlemden sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelmektedir. Bu ekrandan

Başvuru Türü: Seyahat İzin Belgesi

Belge Türü: Otobüs Seyahat İzin Belgesi Verilmesi veya Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi seçeneklerinden kendinize uygun olanını seçin.

Alt Başlık Türü: Bağlı olduğunuz ilin valiliğini seçin.

Özel Araç İzin Belgesi Başvuru İşlemleri

Yukarıda belirtilen işleri yaptıktan sonra Devam tuşuna basarak diğer sayfaya geçiş yapılmalı. Karşınıza çıkan yeni sayfada istenilen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bu sayfada istenilen bilgilerin neler olduğunu sıralamak gerekirse:

 • İletişim adresi
 • E-Posta adresi
 • Cep Telefonu
 • Başvuru yapılacak taşra teşkilatı
 • Konu
 • Standart başvuru metni
 • Başvuru belgeniz ve varsa ek belgeniz
 • Detay bilgi listesinde istenilen bilgilerin girilmesi (bu listede gitmek istediğiniz yer, gitmek istenilen tarih, gidilme nedeni ve gidilecek yerin açık adres bilgileri istenilmektedir.

Yukarıda istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan Başvur tuşuna basarak gerekli izin belgesi başvurusu tamamlayabilirsiniz. Bulunduğu bölgeden izin belgesi almadan seyahat edenlere kanuni işlem yapılmakta olup bu konuda halkımızın duyarlı olması talep edilmektedir. Otobüs veya özel aracı ile seyahat edecek tüm vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen E-Devlet üzerinden yapılan İzin belgesi işlemlerini yapması gerekmektedir. Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Başvurusu yapmadan kesinlikle şehir dışına çıkmayın.

Yorumlar
 1. İsminiz dedi ki:

  Çıkabilirsin

 2. Okuyucu dedi ki:

  Çok güzel bir konuyu işlemişsiniz. Biz de merak ediyorduk.

 3. Hakan dedi ki:

  Geç bile kalınmış doğru bir uygulama olmuş.

 4. İsmail dedi ki:

  Şimdi ben kendi özel aracımla çıkmak için de belge almalı mıyım?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.