KızlarBiliyor

Arıcılık En Çok Hangi Bölgede Yapılır

Arıcılık En Çok Hangi Bölgede Yapılır

Dünya arı popülasyonunda ilk sıraları alan Türkiye maalesef arı ürünleri konusunda bir çok ülkenin gerisinde kalmaktadır. En başta Arıcılık En Çok Hangi Bölgede Yapılır sorusuna dahi cevap arar durumdayız. Bunun birden çok nedeni olmak ile birlikte bilinçsiz arıcılık ve yanlış üretim teknikleri ilk sırayı almaktadır. Yüz binlerce koloni ile arıcılık yapılmasına rağmen halen ülkemizde istenilen verim alınamamakta. Ülke ortalamasında koloni başına alınan bal miktarı 10 ile 15 kilo arasında gösterilmektedir.

İlk defa arıcılık yapacak olanlar bilindiği üzere bir koloni diğer tabir ile bir kovan arıdan ne kadar bal alacağını merak etmektedir. Her arıcının hayali olan koloni başına 40 ile 50 kg bal bir çok arıcı tarafından sadece hayal olarak kalmaktadır. Bunun ile birlikte bu işi yapmak isteyenlerin Arıcılık En Çok Hangi Bölgede Yapılır, Arıcılık ne kadar kazandırır. Arıcılık yapmak karlı bir iş midir. Hangi ilimizde arıcılık daha verimli olarak yapılmaktadır. Arıcılık işi yapmak için ne kadar sermaye gerekir vb. sorularına cevap aramaktadır.

Ülkemizin coğrafi yapısı incelendiğinde arıcılık yapmak için ne kadar elverişli olduğu görülmektedir. Neredeyse her bölgemizde yapılması mümkün olan arıcılık doğru üretim teknikleri kullanılması halinde yapanlara iyi derecede paralar kazandıracaktır. Her ne kadar arıcılık denildiği zaman ilk aklımıza gelen bal olsa da binin yanında arı sütü, polen ve propolis üretimine de oldukça önem verilmesi gerekmektedir.

Arıcılık Nerede Yapılmalı

Ülkemizin coğrafi yapısı nedeniyle mevsimler belirgin olarak yaşanmaktadır. Bitki örtüsünün çeşitliliği ve bal verimi yüksek bitki çeşitliliği nedeni ile her bölgemizde arıcılık yapılmaktadır. Tabi ki belirli bölgelerdeki bitki ve ağaç türlerinin arıcılık yapmak için daha elverişli olduğu bilinmektedir. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi ülkemizin bir çok bölgesinde arıcılık rahatlıkla yapılabilir. Arıcılık En Çok Hangi Bölgede Yapılır diye araştırma yapan bir kişinin öncelikli olarak araştırması gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Bulunduğu bölgeye uygun arı ırkının belirlenmesi ve ne tür (salgı,çiçek) bal elde etmek istenilmesi bu işin en önemli kurallarını oluşturmaktadır. Bunun ili birlikte ülkemizde elde edilen bal miktarı baz alındığında en çok arıcılık yapılan illeri kısaca sıralamak gerekirse:

  • Ordu
  • Adana
  • Muğla
  • Aydın
  • Sivas
  • Mersin
  • İzmir
  • Antalya
  • Erzurum
  • Balıkesir

Yukarıda belirttiğimiz 10 ilimiz ülkemizde en çok arıcılık yapılan ve en çok bal elde edilen illeri oluşturmaktadır. Bu illerin dışında kalan diğer bölgelerimizde de arıcılık yapılmakta ve bal elde edilmektedir.

Arıcılık Ne Kadar Kazandırır

Arıcılık Ne Kadar Kazandırır

Her işi yapmadan önce olduğu gibi bu işi yapmadan önce de bir çok kişi arıcılık faaliyetinin getirisini hesaplamak istemektedir. Yapılacak olan masraflar ve bunun karşılığında elde edilecek olan getirinin insanları memnun etmesi gerekmektedir. Arıcılık da bilindiği gibi zor, zahmetli ve bilgi isteyen bir uğraş olarak bilinir. Sonuçta bir canlının yaşamını şekillendirmek ve yönlendirmekten ibarettir. Oluşacak olumsuzluklara mani olmak ve bu hayvanların bakımı yapmak zahmetli olacaktır. Bunun ile birlikte insanların en çok korktuğu arı sokması olayı ile sık sık karşılaşacaksınız. Bu neden ile bu işi yapmak isteyenlerin bu iş karşılığında iyi para kazanmak istemesi oldukça normaldir. Arıcılık yaparak para kazanmak isteyenlerin tabi ki sadece bal değil arı sütü, arı zehri,  polen ve propolis üretmesini de önermekteyiz. Bu sayede kazanacağınız para artacak ve bu işten daha büyük keyif alacaksınız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Türkiye ortalamasında bir kovan arıdan 15 kg civarında bal alınmaktadır. Tabi ki bu bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik göstermek ile birlikte 45 kg seviyelerine kadar çıkabilir. Ayrıca elde edilen balın türü ve özelliğine göre farklı ücretler talep edilmektedir. Ülkemizde elde edilen ballar 40 TL ile 500 TL arasında farklı fiyatlara alıcı bulabilmektedir. Fakat ortalama bir çiçek balının fiyatı 70 ile 80 TL civarında değerlendirilmektedir. Kısa bir hesap yapmak gerekirse bir kovan arıdan 600 TL ile 1.500 TL arasında bal elde etmeniz mümkün.  Belirtmiş olduğumuz bu rakamlar tahmini rakamlar olmak ile birlikte çok daha farklı rakamları görmeniz de mümkün olabilir.

Ülkemizin her bölgesinde yapılacak olan arıcılık faaliyetleri bilindiği üzere Devlet tarafından desteklenmektedir. Arılı kovan desteği, Ana arı desteği ve diğer destekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler Arıcılık İçin Verilen Devlet Destekleri başlıklı yazımızı okuyabilirler. Arıcılık En Çok Hangi Bölgede Yapılır diye araştırma yapanların verilen bu tür destekler hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.